Wybór mopów do podłóg jest dziś niezwykle szeroki: standardowe, płaskie, obrotowe, parowe… Nic dziwnego, że wybór tak – z pozoru prozaicznego gadżetu do sprzątania, może sprawić kłopot! Z naszego poradnika dowiesz się, jaki mop do mycia podłóg warto wybrać.
Mop płaski – wygoda i łatwe manewrowanie
Kilkadziesiąt lat temu standardem było mycie podłóg ręcznie, zwilżoną szmatką. Później na rynku pojawiły się mopy z końcówkami typu dred lub paskowymi – luźno wiszącymi, do ręcznego wyżymania. Dziś, na myśl o mopie tradycyjnym, prawdopodobnie do głowy przychodzi mop płaski – z prostokątną końcówką, na którą należy założyć dopasowaną materiałową nakładkę. To jedno z najtańszych rozwiązań; sam kijek teleskopowy z końcówką może kosztować nawet kilkanaście złotych, a nakładka kilka. Można znaleźć także modele z wiadrem na wodę, wyposażonym w praktyczny wyżymacz, który zdecydowanie odciąża dłonie i kręgosłup.
Do zalet tego rodzaju mopa można zaliczyć szeroką powierzchnię mycia oraz łatwy dostęp do trudnodostępnych miejsc. Dzięki płaskiej końcówce z łatwością dostaje się pod fotele, sofy czy szafy. Nadaje się do powierzchni każdego typu – uważać trzeba wyłącznie na rodzaj zastosowanego detergentu.
Mop obrotowy – dynamiczne sprzątanie
W tym przypadku użytkownik ma do czynienia z połączeniem dawnego mopa typu dred z nowoczesnym, płaskim modelem: otrzymuje końcówkę z okrągłą nakładką, do której przymocowane są materiałowe „dredy”. Te układają się na podłodze w kształt płaskiego koła i pod wpływem ruchów użytkownika, poruszają się po podłodze. Mopy obrotowe to przede wszystkim większa dynamika sprzątania; ruchy sznurków zapewniają szybsze mycie. Co więcej, w zestawie otrzymuje się najczęściej wiadro z systemem odwirowywania wody. Tak jak mop płaski, wersja obrotowa nadaje się do każdego typu powierzchni.
Mop parowy – mycie podłóg bez detergentu
Nazywany także elektrycznym – mop parowy do podłóg to istota nowoczesnego sprzątania. Czyści powierzchnie nie dzięki dedykowanym detergentom, a z wykorzystaniem generatora pary wodnej. Niewielki bojler podgrzewa wodę znajdującą się w przymocowanym do uchwytu zbiorniku (brak wiadra!), a ta zamienia się w parę emitowaną na powierzchnię. Para rozpuszcza zabrudzenia, które następnie zbiera końcówka myjąca.
Do niewątpliwych zalet takiego rozwiązania można zaliczyć brak konieczności kupowania środków do mycia podłóg (i dobierania ich do typu powierzchni) oraz fakt, że para doskonale dezynfekuje powierzchnie. Są jednak pewne wady: mop parowy wymaga albo ciągnięcia za sobą przewodu, albo ładowania (w wersji bezprzewodowej, na akumulator). Co więcej, może nie nadawać się do czyszczenia podłóg drewnianych lub skórzanych tapicerek – istnieje ryzyko wybrzuszenia drewna albo odbarwienia materiału.
Jaki mop wybrać?
Każde z rozwiązań ma pewne wady i zalety, które należy dopasować do swoich potrzeb. Przy wyborze koniecznie weź pod uwagę nie tylko rodzaj, ale także rozmiar powierzchni wymagającej czyszczenia. Im większa i bardziej otwarta, tym szerszej końcówki będziesz potrzebować, by sprzątanie przebiegało sprawnie. Z kolei w przypadku wielu ciasnych zakamarków (np. częstej konieczności wjeżdżania mopem pod krzesło) lepiej sprawdzą się końcówki okrągłe albo trójkątne (mop obrotowy lub parowy).
Artykuł sponsorowany.