ryby

Decydując się na hodowlę rybek, często zadajemy pytanie, które z nich będą odpowiednie na początek. Jednym z najbardziej popularnych wyborów są oczywiście bojowniki. Już od samego początku należy zapewnić im jak najlepsze warunki do życia, a przy tym takie, abyśmy mogli podziwiać te zwierzęta i relaksować się podczas ich oglądania.

Co warto wiedzieć o tym gatunku ryb?

Przede wszystkim bojowniki są rybami, które nie posiadają zbyt wysokich wymagań względem warunków życia. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że są bardzo łatwe w utrzymaniu, co sprawia, że są polecane początkującym. Jednakże należy się od razu nastawić na to, że zwierzęta te żyją w warunkach domowych do maksymalnie dwóch lat nawet przy najlepszej opiece.

Samce znane są ze swoich walk o terytorium, dlatego powinny być trzymane osobno, gdyż w innym wypadku będą toczyć ze sobą walki, dopóki nie zostanie jeden. Należy zwrócić uwagę na to, że tolerują inne gatunki ryb pod warunkiem, iż są one mniejsze albo tej samej wielkości. Doskonale znoszą także towarzystwo samic swojego gatunku.

W tym miejscu należy wspomnieć o różnicach wynikających ze względu na płeć. Samce są zdecydowanie większe, bardziej kolorowe, a ich płetwy są okazalsze, dlatego odróżnienie ich od samic nie stanowi żadnego problemu.

Pożywienie bojowników

Ryby te naturalnie żywią się larwami, zooplanktonem czy ochotkami. Choć nie mają specjalnych wymagań, preferują żywe pożywienie, na przykład dafnie. Nie zmienia to jednak tego, że doskonale tolerują pokarm mrożony, suszony czy liofilizowany.

Odpowiednie warunki dla bojownika

Naturalnym środowiskiem dla bojowników są pola ryżowe, rozlewiska rzek czy małe jeziora na terenie Azji. Takie wody są miękkie i kwaśne, dlatego również w naszym akwarium powinniśmy zapewnić odpowiednie pH wody, zamykające się w przedziale od 6,0 do 7,0.

Ryby te preferują także ciepło, zatem temperatura wody musi wynosić od 22 do 23 stopni Celsjusza. Dlatego też, jeżeli w pomieszczeniu, w którym zamierzamy postawić akwarium, jest dość chłodno, warto zaopatrzyć się w grzałkę, dzięki której zostanie utrzymana optymalna temperatura dla bojownika.

Akwarium warto wyposażyć również w odpowiednie podłoże, które będzie stanowiło filtr, a jednocześnie miejsce, gdzie będą się mogły ukorzenić rośliny. Te ostatnie są niezbędne dla bojowników, więc również one powinny się znaleźć na wyposażeniu takiego akwarium. Im jest ich więcej, tym lepiej, gdyż rośliny to idealne kryjówki dla ryb, zwłaszcza jeżeli z samcem zamierzamy umieścić również samice. Pozwolą  im uchronić się przed zalotami samca. Do roślin, w które warto wyposażyć swoje bojownikarium, należą między innymi rogatek, limnobia, pistie czy paprocie.

Na koniec warto podkreślić, że odpowiednio urządzone akwarium dla bojownika będzie nie tylko cieszyło samego hodowcę, ale również zapewni optymalne warunki do życia dla tego gatunku ryb. Dlatego należy przyłożyć się do jego urządzenia nawet na etapie uczenia się i początkującego akwarysty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here