Jak samemu położyć panele podłogowe?

Panele podłogowe wybieramy nie tylko z uwagi na szeroki wachlarz modeli, pozwalający uzyskać elegancki wygląd podłóg, ale także z uwagi na ich wytrzymałość oraz możliwość samodzielnego montażu. Choć układanie paneli nie jest trudnym zadaniem, to jednak warto pamiętać, że na efekt końcowy ma wpływ wiele czynników.

Na co zwrócić uwagę?

 Wbrew pozorom montaż paneli podłogowych nie wymaga zbyt wielu umiejętności, ani dużej ilości narzędzi. Wystarczą podstawowe zdolności majsterkowicza, gumowy młotek oraz piła ręczna lub wygodniej – wyrzynarka elektryczna. Należy jednak pamiętać, że na stopień trudności w montażu ma wpływ wiele czynników:

  1. A) Podłoże

 Niezwykle ważne jest, aby podłoże dla paneli było dobrze wypoziomowane oraz równe. Jeśli występują jakieś nierówności (powyżej 2 mm), zanim przystąpisz do montażu musisz koniecznie je wyrównać. Podłoże powinno być również suche i czyste.

  1. B) Temperatura

 Panele podłogowe należy montować w pomieszczeniach, gdzie temperatura otoczenia nie jest niższa niż 18°C, a temperatura podłoża ma minimum 15°C.

  1. C) Wilgotność powietrza

 Dobrze jest, kiedy w pomieszczeniu gdzie układane są panele panuje odpowiednia wilgotność powietrza. Adekwatna to taka, która nie przekracza 55%.

Jak się do tego zabrać?

Krok 1. Przygotowanie podłoża

 Jeśli decydujemy się układać panele podłogowe samodzielnie, należy pamiętać o tym, aby odpowiednio przygotować podłoże. Musi zostać oczyszczone z ewentualnych zabrudzeń, w razie potrzeby wyrównane i koniecznie suche. Ponadto podłoże powinno zostać pokryte specjalną folią paroizolacyjną.

Krok 2. Podkład pod panele

 Na odpowiednio przygotowanym i zaizolowanym folią paroizolacyjną podłożu układamy warstwę pianki. Ma ona na celu wygłuszyć posadzkę. Do izolacji akustycznej najczęściej stosuje się pianki polipropylenowe o grubości 3 mm. Nie jest to jednak jedyna opcja, ponieważ równie dobrze można do tego użyć płyt pilśniowych. Należy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach przy układaniu podkładu pod panele:

  1. a) zakładki – reguła sprawdzająca się tylko w przypadku pianki polipropylenowej, która podczas układania powinna zachodzić na siebie około 20-30 cm.
  1. b) ułożenie prostopadłe – reguła ważna szczególnie w przypadku płyt pilśniowych, polegająca na odpowiednim ich ułożeniu względem paneli, których krawędzie nie powinny pokrywać się z krawędziami płyt. Pianka polipropylenowa również powinna być układana prostopadle do linii paneli.
  1. c) mocowanie – reguła pozwalająca na jeszcze łatwiejszą pracę, dzięki przymocowaniu podkładu dwustronną taśmą klejącą.

Krok 3. Układanie paneli

ukladanie paneli podlogowych

 Kiedy podłoże jest już gotowe, czas na montaż paneli.

  1. Mierzenie

 Wymierz dokładnie pomieszczenie, aby określić czy i ile będzie trzeba przyciąć ostatni rząd paneli. Jeśli okazałoby się, że ostatni rząd będzie węższy niż 5 cm, należy pierwszy rząd paneli przyciąć tak, aby był on mniej więcej równy z ostatnim.

  1. Łączenie

 Panele podłogowe zwykle nie stanowią zbyt wielkiego problemu podczas ich łączenia. Dzięki innowacyjnym systemom montażowym jakie producenci stosują w swoich produktach jest to łatwe i szybkie. Najbardziej popularne systemy montażowe 1clic2go czy megaloc łączy się w oparciu o prostą zasadę, która szczegółowo jest zobrazowana na instrukcji dołączonej do każdej paczki paneli podłogowych.

III. Dylatacja

 Podłoga z paneli to tak zwana podłoga pływająca. Oznacza to, że paneli nie mocujemy do podłoża na żadnym kleju czy wkrętach. Co więcej wzdłuż ścian muszą zostać odpowiednie szczeliny – czyli tak zwana dylatacja. Szczelina dylatacyjna powinna mieć szerokość na tyle niewielką, aby zasłoniła ją listwa przypodłogowa – czyli około 5-10 milimetrów. Do tych celów stosuje się specjalne kliny drewniane.

  1. Listwy przypodłogowe

 Niezwykle ważne jest, aby listwy przypodłogowe mocować do ścian – nie do paneli. Dlaczego? Otóż panele podłogowe „pracują”, czyli zmieniają swoje wymiary pod wpływem takich czynników jak temperatura czy wilgoć. Co prawda zmiany te są w niewielkim stopniu, ale mają znaczenie dla funkcjonalności. Dlatego też listwy zawsze mocujemy do ścian.

Jak dobrać panele?

 Na rynku dostępne mamy mnóstwo modeli, które różnią się nie tylko wizualnie. Są panele drewniane oraz panele winylowe. Przy wyborze należy także zwrócić uwagę na stopień ścieralności. Ważne jest również to, w jakim pomieszczeniu będą montowane. Do łazienki oraz kuchni najlepiej jest wybrać panele winylowe, które charakteryzują się podwyższoną odpornością na wilgoć czy ścieralność. Panele drewniane zaś będą idealnie prezentować się w salonie czy sypialni.

Panele podłogowe – niezawodne i ponadczasowe

daske

 Podsumowując artykuł nie można nie wspomnieć o tym, że poza łatwym montażem panele podłogowe charakteryzują się ponadczasowym stylem. Odpowiednio dobrane i profesjonalnie ułożone pozwolą podkreślić aranżację każdego wnętrza. Co więcej, śmiało można powiedzieć, że dodają klasy i elegancji nawet najprościej zaaranżowanemu wnętrzu.

Artykuł został przygotowany przez sklep internetowy Daske.pl specjalistów w tematyce paneli dla każdego wnętrza. 

Materiał promocyjny.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here