Jak urządzić pokój dziecka?

Gdy spodziewamy się, że w najbliższym czasie nasza rodzina poszerzy się o kolejnego członka, chcielibyśmy, aby od samego początku dziecko czuło się w swoim domu jak najlepiej. Jednym z warunków, jakie w tym celu należy spełnić, jest odpowiednie urządzenie pokoju dziecięcego. To prawda, że tuż po urodzeniu niemowlę niewiele jeszcze widzi i rozumie, jednak jego umiejętności percepcyjne rosną bardzo szybko, a to, co je otacza, ma na malucha bardzo duży wpływ. Jak wobec tego powinniśmy urządzić pokój dziecka?

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Najważniejszą kwestią jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa – w jego pokoju nie powinny znajdować się przedmioty, z którymi zetknięcie mogłoby oznaczać dla dziecka zagrożenie. Unikajmy przedmiotów twardych, ciężkich, mających ostre krawędzie. Pamiętajmy również, że dziecko poznaje świat nie tylko dotykając i obserwując przedmioty – często również wkłada je sobie do buzi, zadbajmy więc o to, aby w pokoju było czysto i aby nie było w nim niczego, co po polizaniu czy ugryzieniu mogłoby spowodować zatrucie.

Kolory

Jeszcze zanim maluch nauczy się rozpoznawać kształty i zdecyduje, które z nich będzie preferował a które nie, jest już w stanie odczuć wpływ otaczających go kolorów. Pokój dziecka powinien być utrzymany w ciepłej, choć nie drażniącej kolorystyce, barwy powinny być łagodne i nie wzbudzać niepokoju. Dobrze sprawdzają się np. kolory pastelowe. Unikajmy natomiast kolorów przygnębiających i przesadnie pobudzających – zielony, żółty, biały, ewentualnie jasny niebieski sprawdzą się lepiej niż intensywny fiolet, czerwień czy czerń.

Estetyka

Pokój dziecięcy należy również urządzić w taki sposób, aby młodemu człowiekowi po prostu się w nim podobało. Pamiętajmy o tym, że poczucie estetyki malucha jest inne niż u osoby dorosłej – stawiajmy na motywy, które dobrze się kojarzą, niech dziecko będzie otoczone przez uśmiech i miłość, proste i przyjemne symbole które nie będą budziły w nim uczucia zagrożenia. Delikatne, zaokrąglone kształty, obrazki z bohaterami kreskówek, interesujące, choć nie niepokojące motywy roślinne – oto sprawdzone rozwiązania.

1a

Jeśli szukamy inspiracji do tego, jak urządzić pokój dziecka lub mamy już koncepcję i szukamy konkretnych elementów wystroju, warto zajrzeć do oferty firmy https://kasandra.com.pl/. Wszystkie znajdujące się w katalogu produkty cechuje doskonała jakość i atrakcyjne ceny, dzięki czemu urządzenie dziecięcego pokoju w dobrym guście i w sposób całkowicie dla malucha bezpieczny stanie się nie tylko możliwe, ale również łatwiejsze niż byśmy się spodziewali.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą https://kasandra.com.pl/

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here