Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu w 2022 roku

Wszyscy chcemy zarabiać jak najwięcej, jednak prawda jest taka, że istnieje wiele czynników, które utrudniają nam zdobycie wymarzonej pensji. Zacząć tutaj można od zmiennych takich jak miejsce zamieszkania, posiadane wykształcenie, czy też chociażby – ilość czasu jaką możemy poświęcić na pracę mając rodzinę, a zwłaszcza małe dzieci, którymi musimy się zaopiekować. Od kiedy internet stał się podstawowym źródłem wiedzy – także tej finansowej, jak pokazują najnowsze zestawienia – Polacy często szukają w internecie ile wynosi wysokość minimalnego wynagrodzenia. Stawka ta oczywiście zmienia się praktycznie rok do roku, zgodnie z obecną polityką rządu, inflacją, czy innymi globalnymi wydarzeniami.

Obecnie tocząca się wojna na Ukrainie powoduje popłoch nie tylko wśród dużych firm, oligarchów i inwestorów giełdowych, ale też nadzwyczajnie w świecie wśród zwykłych ludzi – takich którzy nie mogą sobie pozwolić na odłożenie kilku tysięcy złotych „na czarną godzinę”. W związku ze stale rosnącymi kosztami życia, których to zwyżek końca jak na chwilę obecną nie widać i prawdopodobnie sytuacja taka utrzyma się jeszcze przez kilka najbliższych lat, w wyszukiwarkach internetowych coraz częściej przewija się pytanie jaka jest najniższa krajowa netto i brutto. Od paru lat samo wyznaczenie pensji netto mając podaną pensję brutto stało się bardziej skomplikowane. Głównie wpływają na to progi podatkowe, po których przekroczeniu musimy odprowadzić wyższy podatek, ale dla ludzi poniżej 26 roku życia rząd kilka lat temu zaakceptował dodatkowe benefity. Mowa tutaj o uldze dla młodych z podatku PIT, zwaną także „pitem zerowym”. Nie wszyscy jednak wiedzą, że po przekroczeniu 1-progu podatkowego ulga dla młodych również przestaje obowiązywać. Dzisiaj jednak próbujemy skupić się na tych, którym do przekroczenia progu podatkowego, który wynosi w 2022 roku 85.528 zł jeszcze niestety daleko.

Jak podają sprawdzone portale finansowe typu https://www.bankier.pl/smart/minimalne-wynagrodzenie-najnizsza-krajowa-netto-i-brutto – a należy pamiętać, że tylko na takich powinniśmy poszukiwać źródeł informacji, minimalne wynagrodzenie 2022 wynosi 3010 zł brutto. Dla przeciętnego pracownika, tj. bez zniżek wynikających chociażby z wieku niższego niż 26 lat, przekłada się to na zaledwie 2363 zł netto. Jeszcze kilka lat temu stawki te były znacznie niższe, ale nie możemy spoglądać na to tylko z perspektywy suchych liczb.

Wartość pieniądza jest zmienna, wpływ na nią ma gargantuiczna wręcz liczba czynników – zaczynając od polityki finansowej rządu, poprzez globalne wydarzenia i stan gospodarki zarówno w kraju jak i za granicą, a także – jak w przypadku wydobycia, np. paliw kopalnych – podatki narzucane przez Unię Europejską. Ciężko więc powiedzieć, że w 2022 roku najniższa krajowa netto i brutto są stawkami o jakimi Polacy marzą. Niestety, przy zarobkach o tej wysokości musimy praktycznie zapomnieć o wzięciu kredytu na spłatę własnego mieszkania czy domu, zwłaszcza mając na utrzymaniu rodzinę. Jak już mówiliśmy wcześniej – na naszą całkowitą stawkę za wykonywaną pracę wpływ ma też oczywiście to, ile jesteśmy w stanie na takąż pracę poświęcić. Stawka 3010 zł brutto jest to co prawda minimalne wynagrodzenie 2022, ale mówimy tutaj rzecz jasna o pracy na pełen etat. Jeśli mamy więcej obowiązków domowych, zajmowanie się starszymi, chorymi rodzicami czy małymi dziećmi to nierzadko nie możemy pozwolić sobie na spędzanie w pracy 8 godzin (nie licząc dojazdów, które nierzadko w przypadku osób z mniejszych miejscowości potrafią zabrać nawet dodatkowe 3-4h, za które już nikt nam nie zapłaci – jak łatwo policzyć robi się z tego praktycznie pół dnia).

Na jakie pieniądze możemy liczyć, interesując się ile wynosi wysokość minimalnego wynagrodzenia dla niepełnego etatu?

Cóż – jeśli mówimy o obcięciu etatu do 3/4 standardowego czasu pracy, spadek jest znaczący. Możemy wtedy spodziewać się minimalnej krajowej o wysokości dokładnie 2257,50 zł brutto. Dalej – co jest oczywiście zgodne z logiką – jest tylko gorzej. Przy połowie etatu przeliczając pensję brutto na netto przy umowie o pracę zostanie nam w portfelu w okolicach tysiąca złotych. Jest to też jeden z powodów, dla których osoby których stawki wahają się raczej w okolicach minimalnej niż średniej krajowej, coraz częściej decydują się na zawiązywanie umów innych, niż klasyczne umowy o pracę. Do wyboru mamy tutaj umowy zlecenie, oraz umowy o dzieło. Niejednokrotnie jednak godzimy się wtedy na wiele ustępstw i tracimy przywileje, jakie daje nam umowa o pracę – poczynając od bezpłatnych urlopów.

Jeszcze kilka lat temu umowy tego typu były bardziej popularne. Podobnie jest wciąż w 2022 roku, ale ostatnimi czasy przez to, że umowy zlecenie mają stać się w pełni oskładkowane – a nie tylko w wysokości do płacy minimalnej – będą zapewne cieszyły się coraz mniejszą popularnością, przez obniżkę kwoty jaką pracownik dostanie na konto bankowe po wykonaniu zlecenia. Jak widać – szukając informacji jakie jest minimalne wynagrodzenie netto i brutto musimy brać pod uwagę czynniki takie jak rodzaj stosunku pracy czy nasz wiek, tak więc nie zawsze wyszukana odpowiedź będzie właściwa dla konkretnego przypadku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here