Czy żyrandol do salonu to przeżytek

Żyrandol wielu osobom kojarzy się z wielkimi, kryształowymi lampami rodem z pałacowych sal balowych lub tradycyjnie urządzonym mieszkaniem w starej kamienicy. Lampy tego typu były stosowane już we wczesnym średniowieczu i miały na celu jak najlepsze oświetlenie dużych pomieszczeń. Światło w dawnych czasach było cenne – i drogie. Dlatego żyrandole kojarzą się z luksusem i przepychem, choć rozwój masowej produkcji i niskie ceny prądu sprawiły, że dziś każdy może sobie na takie oświetlenie pozwolić.

Luksusowy żyrandol: do salonu z… kościoła

Ze względu na wysoką cenę i symbolikę przypisywaną światłu, ogromne lampy z miejscem na dużą ilość świec pierwotnie były zarezerwowane dla świątyni i pałaców. Przez długi czas żyrandole były rozbudowanymi świecznikami i stąd wziął się ich najczęściej spotykany kształt, ze światłem skierowanym ku górze. Z kolei tak często spotykane kryształy i metalowe ozdoby pierwotnie miały na celu zwiększenie efektu oświetlenia – dziś pełnią głównie funkcję ozdobną, a wiele osób urządzających się w stylu glamour uwielbia efekty, jakie daje stosowanie takich ozdób.

Współczesne żyrandole do salonu projektowane są zarówno w wersjach nawiązujących do tradycyjnych wzorów, jak i minimalistycznych, pasujących do nowoczesnych wnętrz. Te ostatnie często przyjmują formy prostych, geometrycznych brył z kilkoma punktami świetlnymi i na pierwszy rzut oka nie przypominają drogocennych, barokowych lamp, jednak łączy je z nimi to, że są to okrągłe lub wieloramienne konstrukcje, na których umieszczono wiele punktów świetlnych.

Z czego robione są żyrandole?

Najczęściej stosowane materiały obramowania to stal lub drewno, choć najdroższe bywały wykonywane nawet ze złota. Często umieszczano na nich także sznury kryształów, by załamywały i odbijały światło – tę samą funkcję pełniły miedziane płytki. Dzięki temu możliwe było lepsze oświetlenie salonów, a delikatnie drgające światło dawało niesamowity efekt. Dawne żyrandole do salonów ważyły bardzo dużo, dlatego ze względów bezpieczeństwa wieszano je na łańcuchach – stąd wzięło się stosowanie łańcuszków do dziś, nawet w niewielkich, lekkich lampach.

Współcześnie stosuje się przeróżne materiały, zarówno naturalne, jak i syntetyczne, takie jak szkło, plastik, ozdobne kamienie, a nawet silikon. Sprawia to, że praktycznie do każdego salonu można dopasować żyrandol, który będzie pasował do wystroju, a z drugiej strony – delikatnie nawiązywał do dawnych form.

Czy żyrandole do salonu sprawdzą się lepiej, niż inne lampy?

Ogólną zasadą oświetlania – wynikającą z praw fizyki – jest to, że im bardziej rozproszone światło, tym łagodniejsze cienie rzucają oświetlane przedmioty. Dlatego jeżeli zależy nam na miękkim oświetleniu, to żyrandol może być dobrym pomysłem. Warto jednak pamiętać, że wielkość lampy należy dobrać do wymiarów pokoju – żyrandol do salonu urządzonego w małym pokoju powinien być na tyle mały, by nie przytłaczał pomieszczenia.

W niskich mieszkaniach żyrandole mogą być kłopotliwe, ponieważ nie powinny być zbyt blisko sufitu, a umieszczone za nisko mogą być kłopotliwe dla wyższych osób. Dlatego lampę zawsze należy dobierać biorąc pod uwagę całe mieszkanie – niezależnie, czy jest to żyrandol do salonu, czy nocna lampka. Różne rodzaje oświetlenia można znaleźć na przykład tu: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/853-zyrandole-do-salonu-jadalni. Warto dokładnie przemyśleć aranżację oświetlenia w domu – zależy od niej ostateczny efekt całości, a dobrze dobrane światło potrafi podkreślić atuty i zamaskować ewentualne niedoskonałości lokalu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here