akwarium

Piękne akwarium jest dumą każdego hobbysty, który chciałby chwalić się przed rodziną i znajomymi swoim kolorowym zbiornikiem, pełnym cudownych roślin i atrakcyjnych rybek. Warto jednak pamiętać, że każde akwarium wymaga odpowiedniego przygotowania – w tym również oświetlenia. Sprawdźmy, dlaczego jest ono tak krytycznym czynnikiem dla rozwoju życia w zbiorniku.

Oświetlenie dla prawidłowego rozwoju roślin

Światło jest absolutnie niezbędnym czynnikiem, pozwalającym na prawidłowy rozwój roślin w każdym zbiorniku wodnym. W akwarium odgrywa zatem podobną rolę, jak w naturalnym środowisku. Przede wszystkim pozwala roślinom na prowadzenie fotosyntezy, czyli procesu, w wyniku którego pozyskują one – a dokładniej syntetyzują – potrzebne im składniki budulcowe.

Z tego względu jest niezwykle istotne, aby rośliny w akwarium posiadały światło jak najbardziej zbliżone do tego, z jakim mogłyby się spotkać w swoim naturalnym środowisku. Jego dobór powinien być więc uzależniony przede wszystkim od gatunku flory. W przypadku roślin powierzchniowych idealnie sprawdzą się lampy o naturalnym, słonecznym zabarwieniu. Z kolei dla tych, które przebywają zazwyczaj w głębinach toni, najlepiej wybrać lampy o innych barwach, naśladujące kolor światła rozproszonego w wodzie.

Światło dla rybek

Nie tylko roślinność potrzebuje oświetlenia. Również ryby wymagają światła, które umożliwia ich prawidłowy rozwój. Wiele z nich posiada także ubarwienie ulegające nieznacznym zmianom, kiedy zmieniają się czynniki środowiskowe, a przede wszystkim – światło. Jeśli więc chcesz hodować zdrowe i piękne, kolorowe ryby, najlepszym rozwiązaniem będzie dopasowanie żarówek do ich gatunku.

Różne gatunki ryb będą wymagały różnego oświetlenia. Wiedząc o tym, powinieneś wybrać takie żarówki do akwarium, które jak najlepiej będą imitować naturalne środowisko zwierząt. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po żarówki imitujące naturalne światło słoneczne, w tym te o ciepłym i zimnym zabarwieniu. Dodatkowo dobrym pomysłem mogą być lampy o przefiltrowany, kolorowym świetle, które pomogą stworzyć zarówno roślinom, jak i rybom odpowiednie warunki.

Wygląd akwarium ma ogromne znaczenie

Ostatnia kwestia, o której nie można zapominać, to wygląd akwarium. Posiadając je, na pewno chciałbyś przyglądać się mieszkającym tam okazom. Światło bardzo ci to ułatwi, pozwalając zajrzeć w głąb toni niezależnie od pory dnia. Dzięki niemu nie tylko poobserwujesz rybki, czy nasycisz oczy soczystą zielenią roślin, ale również prędzej zauważysz ewentualne nieprawidłowości, gdyby się pojawiły.

Kolorowe oświetlenie, o którym już wspominaliśmy, to kolejny krok do tego, by twoje akwarium prezentowało się jeszcze lepiej. Zobacz, ile aranżacji możesz dzięki niemu stworzyć i jakie korzyści przyniosą różnorodne typy lamp twoim ulubieńcom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here