Drewno od zawsze dobrze się kojarzy, jako idealny materiał do pracy w budownictwie. Od dawien dawna buduje się domy z drewna, jak również wykorzystuje się je do robienia mebli czy podłóg. Któż nie marzy o drewnianej pięknej podłodze w swoim domu? Dlaczego podłogi drewniane są tak lubiane i pożądane w domach?
Jeśli ktoś szuka ekologicznego materiału na podłogi to drewno będzie idealne. Nie uczula, wprowadza do domu specyficzny mikroklimat, jest przyjazne dla dzieci oraz alergików. Podłogi drewniane są trwałe. Jeśli będzie się o nie dobrze dbało to posłużą wiele, wiele lat.
Mogą one mieć różne formy na przykład parkietu, paneli podłogowych bądź klasycznych litych desek.
Parkiet -jest to podłoga drewniana wykonana z prostokątnych klepek które po odpowiednim ułożeniu tworzą powtarzający się wzór. Najczęściej są mocowane do podłoża i łączone są ze sobą na „pióro i wpust”.
Panele podłogowe -produkowane z płyt HDF z cienką oraz twardą warstwą okleiny.
Najchętniej używany na podłogi drewniane jest dąb. Choć używa się także następujących drzew:
-
jesion,
-
klon
-
olcha
-
teak,
-
doussie,
-
palisander
-
merbau.
Przy czym te ostatnie cztery to odmiany drzew egzotycznych.
Jak pielęgnować podłogi, aby służyły przez kilkadziesiąt lat?
Przede wszystkim na samym początku należy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Można to zrobić poprzez lakierowanie. Wykonuje się je lakierami rozpuszczalnikowymi lub wodorozcieńczalnymi. Olejowanie z kolei jest zdrową formą zabezpieczenia desek gdyż pozwala im oddychać wnikając w ich strukturę. Olejowanie chroni podłogi drewniane przed wilgocią.
Woskowanie drewna działa na zasadzie podobnej jak olejowanie, przy czym podłoga jest bardziej błyszcząca oraz nieznacznie bardziej śliska niż po olejowaniu. Na życzenie klienta podłogę można również w specjalny sposób postarzyć, lub szczotkować. Taki zabieg wykonuje się we wnętrzach, które są utrzymane w renesansowym stylu.
Po około 8-10 latach od ułożenia podłogi zalecane jest cyklinowanie, aby zetrzeć zniszczoną wierzchnią warstwę drewna i na nowo ją zabezpieczyć. Takie zabieg należy powtarzać co mniej więcej 10 lat, wówczas podłoga z drewna będzie w idealnym stanie nawet przez kilkadziesiąt lat.
Dlaczego podłogi drewniane wygrywają z terakotą?
-
można po nich chodzić boso bez marznięcia i uczucia dyskomfortu
-
nie wymagają ogrzewania podłogowego
-
mają właściwości antystatyczne, czyli nie przyciągają kurzu i roztoczy.
-
są przyjemne w użytkowaniu
-
regulują wilgotność powietrza
-
stanowią dobrą izolację termiczną
-
zapewniają korzystny mikroklimat
-
są niepowtarzalne, nie ma dwóch identycznych desek
-
jeśli stosujemy bezklejową technikę montażu wówczas przy uszkodzeniu jest możliwość wymiany jednego elementu
Jeśli poszukujemy w Warszawie podłóg drewnianych warto zacząć od odwiedzin w firmie Parkiety dla Ciebie. Dane teleadresowe znajdują się na stronie parkietydlaciebie.pl. Firma ta ma bogaty asortyment oraz wieloletnie doświadczenie w branży.