Jakie są rodzaje gałek do mebli?

0
796

Obecnie moda wnętrzarska tak szybko się zmienia, że niezwykle trudno byłoby podążać za kolejnymi nowinkami, jednocześnie nie tracąc fortuny na ich wprowadzanie do swojego domu. Często zatem szukamy kompromisu, dzięki którym odświeżymy wygląd mebli, nadając im nowy charakter. Pomocne w tym celu będą gałki do mebli, które dzięki swojej nieograniczonej różnorodności pozwalają cieszyć się nowym meblem. Co ważne, ponosząc stosunkowo niewielkie koszty.

Rodzaje gałek do mebli

Jak się okazuje, asortyment nawet tego rodzaju akcesoriów może przyprawić o zawrót głowy. W sprzedaży bowiem dostępnych jest tak wiele uchwytów, że z pewnością każdy, niezależnie od preferowanego stylu wnętrzarskiego, będzie w stanie wybrać idealne dla siebie. Największą popularnością cieszą się modele z metalu. Są nie tylko trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale również łatwe w utrzymaniu czystości. Ze względu na swój uniwersalny charakter, doskonale pasują do każdej aranżacji. Mogą być bowiem łączone zarówno z drewnianymi i lakierowanymi frontami, jak również tymi zrobionymi z płyty MDF. Sporym zainteresowaniem klientów cieszą się niezmiennie złote i srebrne gałki do mebli. Niezależnie od tego, czy będą matowe, czy z połyskiem, zachwycą swoim uniwersalnym zastosowaniem. Można je bowiem wykorzystać do wielu domowych aranżacji, zarówno tych w minimalistycznym wydaniu, jak również nowojorskim czy Hamptons. Kolejną, równie chętnie stosowaną propozycją są kryształowe gałki – w wersji przezroczystej oraz barwionej. Niezastąpione w pełnych przepychu stylistykach glamour, w których panuje błysk i blichtr.

Dobór gałki do mebli

Aby mebel był nie tylko funkcjonalny w codziennym użytkowaniu, ale również atrakcyjny wizualnie, konieczne jest odpowiednie dobranie gałek. Muszą bowiem pasować nie tylko do rozmiarów frontu, ale również ciężaru mebla. Dla przykładu, mocno obciążone szuflady kuchenne będą potrzebowały innej oprawy niż mniej dociążone, salonowe komody. Gałki meblowe muszą zapewniać płynne otwieranie i zamykanie. A w tym zakresie dużą rolę odgrywa ich odpowiednia wielkość. Generalnie zaleca się, aby najmniejsze gałki (około 2 cm) stosować do małych frontów, np. w szufladach w biurku czy toaletce. Większe (około 3 cm) najlepiej zaprezentują swój urok w większych szufladach, np. w komodzie czy na szafkach kuchennych. Można również zastosować zasadę kontrastu i na dużych frontach stosować małe gałki do mebli i przeciwnie. Są to jednak rozwiązania dość odważne i wymagające dużego wyczucia smaku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here