Jaki klej jest najlepszy do parkietu

Wybór kleju do parkietu ma istotny wpływ na jakość i komfortu użytkowania podłogi. By nie zmarnować desek i nie narażać się na kosztowne naprawy, trzeba tak dobrać klej do parkietu, by był on dostosowany do rodzaju desek i podłoża. Oto kilka wskazówek, jak wybrać najlepszy klej do parkietu.

Wybór kleju do parkietu powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem podłogi. Wielowarstwowa, gotowa deska wymaga innego kleju niż parkiet z pełnego drewna. Istotny jest też sposób wykończenia desek i ich długość. Surowy lub lakierowany parkiet inaczej wchłania klej, a przy dłuższych klepkach powstają większe naprężenia, przez co nie każdy klej jest odpowiedni do ich klejenia.

Jaki klej do drewna jest najlepszy?

Oferta klejów do parkietu obejmuje różne produkty. Są to: kleje dyspersyjne, rozpuszczalnikowe, poliuretanowe jedno lub– dwuskładnikowe i kleje hybrydowe. W każdej grupie produktów można znaleźć dobry klej do parkietu. – mówi ekspert ze sklepu chemik24.pl

Klej dyspersyjny nie emituje przykrych zapachów, nie ulatnia się. Kleje dyspersyjne zamiast związków rozpuszczalnikowych mają w składzie wodę, więc nie można ich używać do drewna i podkładów wrażliwych na wilgoć. Polecany jest do klepek małowymiarowych, które nie powodują dużych naprężeń i wyprodukowanych z drewna krajowego, które nie pęcznieje.

W ostatnich latach pojawiły się kleje do parkietu proszkowe do rozpuszczenia w wodzie. Ten rodzaj kleju jest również bez zarzutu jeśli chodzi o wpływ na zdrowie, ma podobne właściwości klejące jak kleje dyspersyjne. Ze względu na zawartość wody również nie nadaje się do wszystkich parkietów. Uzyskana spoina jest jednak trwała i dość elastyczna. Kleje do parkietu w proszku mają bardzo dobrą przyczepność do różnego podłoża np.: z kamienia, metalu, czy lastriko. Po rozrobieniu trzeba je jednak szybko zużyć, najlepiej w ciągu 30-45 minut. – Wśród naszych klientów bardzo dobrą opinią cieszy się klej do drewna Dragon. Bardzo dobrze sprawdza się przy klejeniu parkietu z drewna wrażliwego na wilgoć: brzozy, buki, grabu, jesionu. Nie ma nieprzyjemnego zapachu, jest bezwodny, nie powoduje przebarwień drewna i jego pęcznienia. Polecamy go do parkietu, parkietu mix i desek trójwarstwowych. – wyjaśnia ekspert ze sklepu chemik24.pl.

Uniwersalnym klejem do parkietu o świetnych właściwościach klejących są kleje rozpuszczalnikowe. Mogą być używane na wszystkie podłoża i do każdego desek, w tym parkietów egzotycznych, a także na ogrzewanie podłogowe. Schną szybko, spoina jest wytrzymała i elastyczna. Mają jednak dużą zawartość lotnych związków organicznych (ok. 20%), przez co są szkodliwe dla zdrowia.

Nowoczesne kleje do parkietu

Podobne właściwości wykazują kleje do parkietu poliuretanowe jedno lub– dwuskładnikowe. Nadają się do każdego rodzaju parkietu. Nie mają w składzie wody. Tu również ograniczony jest czas użycia rozrobionego kleju, 40-60 minut. Zastosowanie tych klejów wymaga stałej temperatury podkładu i otoczenia. Powinna ona wynosić minimum 15 stopni Celsjusza. Odchylenia w każdą stronę powodują zmianę właściwości kleju.

Dobrą opinią cieszą się też kleje hybrydowe, bezwonne, bez zawartości wody. Pozwalają na długą pracę, nadają się na trudne podłoża. Są odporne na zmiany temperatury, promienie UV. Nadają się do wszystkich rodzajów desek, jednak trzeba mieć na uwadze, że są to stosunkowo nowe produkty, więc brakuje informacji na temat jak zachowują się na przestrzeni lat.

Dobry klej do drewna, właściwe położenia i następnie właściwa pielęgnacja podłogi sprawią, że pięknym parkietem będzie można się cieszyć bez najmniejszych problemów przez kilkanaście lat. Wybór kleju do parkietu nie powinien być więc przypadkowy i dokonywany w pośpiechu, bo wówczas łatwo o błędy, których naprawa będzie kosztowała sporo czasu i pieniędzy.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZalety podłóg drewnianych
Następny artykułJak łatwo wyrównać podłogę?
Redakcja Urzadzajmy.pl
Pasjonatka interior designu, czyli urządzania wnętrz. Zaczynała we wczesnych latach 2000 i do dnia dzisiejszego rozpoczynając kolejny projekt cieszy się jak małe dziecko :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here