Ponoć książki nie powinno oceniać się po okładce, ale pierwsze wrażenie bywa często decydujące i potrafi zaważyć na naszej ostatecznej opinii. Dlatego urządzając wnętrze mieszkania, warto odpowiednio przemyśleć aranżację przedpokoju, gdyż to właśnie on jest pierwszym miejscem, jakie widzą nasi goście.

urzadzone-wnetrze-przedpokoju-w-klasycznym-stylu-z-szafa-i-lustrem

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, warto więc zadbać o to, żeby było ono jak najkorzystniejsze. Niestety wiele osób mimo to zaniedbuje przedpokój, a przecież pomieszczenie to stanowi swoistą wizytówkę mieszkania; właściwie zaaranżowane już od progu będzie zachwycać gości. Czym warto się zatem kierować przy urządzaniu przedpokoju? Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że moda to jedno, ale pomieszczenie to powinno spełniać głównie funkcję użytkową. Krótko mówiąc: być funkcjonalne. W końcu to w przedpokoju zostawiamy okrycia, zmieniamy obuwie albo załatwiamy drobne sprawy z kurierem czy listonoszem.

– Przedpokój jest pierwszym miejscem w mieszkaniu, do którego wnosimy wszelkie nieczystości z zewnątrz, więc z praktycznego punktu widzenia najsensowniej wyłożyć podłogę kafelkami – ostrzega Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – Błoto i piach? Żaden problem, bo kafelki łatwo utrzymać w czystości, są trwałe i odporne na zmywanie. Dywany i wykładziny dywanowe w przedpokoju są niewskazane.

Trudna sztuka urządzania wnętrz o małym metrażu

urzadzone-wnetrze-przedpokoju-z-oryginalnymi-dodatkami

Zazwyczaj przedpokój jest raczej niewielkich rozmiarów. Dlatego każdy metr należy optymalnie wykorzystać. Szafa i komoda jednocześnie? Zapomnij, zwyczajnie nie ma na to miejsca. Najlepiej postawić na wielofunkcyjne rozwiązania, które udanie łączą w sobie kilka różnych elementów. Idealnym przykładem może być skrzynia – na co dzień będzie służyć do przechowywania obuwia, żeby po zamknięciu przeobrazić się w wygodne siedzisko. Szafa wnękowa natomiast, choć naturalnie bardzo pojemna, zwyczajnie zagraci i przytłoczy nieduży przedpokój.

urzadzone-wnetrze-przedpokoju-z-systemem-szaf-i-polek

– W niewielkim pomieszczeniu warto zrezygnować z masywnego wieszaka stojącego i zamiast niego zamontować na ścianie kilka haków – zauważa Maciej Balcerek. – Asymetrycznie zawieszone, będą ciekawie urozmaicać aranżację naszego przedsionka. Niemniej decydując się na wieszaki mocowane bezpośrednio na ścianie, należy odpowiednio wykończyć samą ścianę, np. pomalować ją odporną na ścieranie farbą zmywalną albo zabezpieczyć powierzchnię specjalnym lakierem do ścian. Inaczej ściana po zetknięciu z ubraniami będzie się brudzić i rysować. Uwaga: w małym przedpokoju ściany powinny być jasne; optycznie powiększy to pomieszczenie. Na pewno warto unikać ciemnych kolorów i kontrastowych zestawień kolorystycznych, gdyż jedynie podkreślą one niewielki metraż.

Lustereczko powiedz przecie…

urzadzone-wnetrze-przedpokoju-z-szafa-wnekowa

Przy urządzaniu wnętrz o małym metrażu warto stawiać na lustra, bo dzięki nim niewielkie pomieszczenia wydają się zdecydowanie bardziej przestronne. W przypadku przedpokojów lustra są tym ważniejsze, że umożliwiają sprawdzenie jak wyglądamy tuż przed wyjściem z mieszkania. Naturalnie najlepszym rozwiązaniem jest powieszenie dużej, pionowej tafli, w której będziemy mogli dostrzec całą naszą sylwetkę. Nie zaszkodzą też niewielkie dodatki, choć rzecz jasna nie wolno przesadzać – im więcej przedmiotów, tym mniej przestronny staje się przedpokój.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here