Porcelanowa historia kubka

Oficjalna” historia porcelany rozpoczyna się w VII wieku w Chinach. Dziś wiemy jednak, że naczynia z materiału do porcelany podobnego (określanego mianem „protoporcelany”) w Państwie Środka wyrabiano już w drugim stuleciu przed naszą erą! W istocie jednak kilkaset lat zabrało udoskonalenie procesu przetwarzania glinki kaolinowej do postaci, jaką znamy współcześnie.

Kiedy i w jaki sposób porcelana dotarła do Europy – właściwie nie wie nikt. Wikipedia podaje, że technologię jej produkcji odkryto dopiero w XVIII wieku! Najprawdopodobniej pierwszym Europejczykiem, który się z nią zetknął – a przynajmniej pierwszym, który dostrzegł jej wyjątkowe walory – był słynny podróżnik Marco Polo. Miał on poznać porcelanowe naczynia w trakcie swojej wyprawy w 1275 roku. Wygląda na to, że niedługo potem importowane z Chin wazy rozpoczęły podbój naszej części świata.

Tak czy inaczej, porcelana nieustannie zachwyca. Jej delikatność i elegancja nie mają sobie równych. Współczesny ekskluzywny kubek porcelanowy to prawdziwe dzieło sztuki. Ich miłośnicy twierdzą nawet, że w żadnym innym naczyniu herbata czy kawa nie smakują tak wspaniale – liczą się tylko porcelanowe kubki i basta!

Pomijając jednak nieco snobistyczne zachwyty, powiedzmy sobie szczerze: wprawdzie żaden inny materiał nie daje takiego poczucia piękna, ale kubki porcelanowe mogą być wyjątkowe, zupełnie zwyczajne albo całkiem „byle jakie”. W czasach, kiedy króluje produkcja maszynowa prowadzona na w pełni zautomatyzowanych, wysokowydajnych liniach produkcyjnych, trudno się spodziewać, by w każdy produkt wkładano tyle serca, ile wkładali w niego rzemieślnicy i artyści sprzed wieków.

Na szczęście powraca moda na niewielkie manufaktury i wyroby designerskie, produkowane w niewielkich seriach. Tym samym i porcelanowy kubek zyskuje nowy blask i wraca do łask. Dziś mamy do dyspozycji zarówno kubki do kawy, jak i kubki do herbaty, filiżanki, całe komplety zastawy stołowej i mnóstwo innych artykułów, które zadziwiają i zachwycają swoją oryginalnością i urodą.

A gdzie znaleźć taki wyjątkowy kubek do kawy? Najlepiej szukać w niewielkich sklepach internetowych, które specjalizują się w tego typu asortymencie. Wiele z nich prowadzonych jest przez prawdziwych pasjonatów tematu, którzy niemal „spod ziemi” wynajdują wysokiej jakości wyroby o wyjątkowych walorach estetycznych – tworzone rękami najlepszych światowych projektantów.

Jeśli zatem chcesz sobie, a tym bardziej – komuś bliskiemu, sprawić w najbliższym czasie prezent, spraw sobie na przykład kubek do herbaty. Oczywiście – porcelanowy kubek!

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy melamina jest groźna dla zdrowia?
Następny artykułZapachy do domu: w zgodzie z sobą
Redakcja Urzadzajmy.pl
Pasjonatka interior designu, czyli urządzania wnętrz. Zaczynała we wczesnych latach 2000 i do dnia dzisiejszego rozpoczynając kolejny projekt cieszy się jak małe dziecko :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here