Czy melamina jest groźna dla zdrowia

Zastawy stołowe czy tace z melaminy przebojem wdarły się do naszych kuchni i sprawnie uwiodły estetycznym, oryginalnym designem połączonym z dużą funkcjonalnością. Zwycięski pochód melaminowych akcesoriów trwałby zapewne jeszcze długo, gdyby nie – mniej lub bardziej uzasadnione, ale zawsze mocno nagłaśniane – obawy i kontrowersje. Okazało się, że melamina (z której wyprodukowane są często miski śniadaniowe czy tace gastronomiczne) jest substancją, która w 2008 roku w Chinach stała się przyczyną śmierci sześciorga dzieci. Mowa oczywiście o melaminie dodawanej do żywności. A co z akcesoriami kuchennymi zawierającymi tą kontrowersyjną substancję chemiczną? Czy tace z melaminy czy melaminowe miski i kubki mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia?

Naukowcy odpowiedzialni – między innymi – za określenie przyczyn śmierci chińskich dzieci opublikowali na łamach specjalistycznych magazynów wyniki swoich badań, z których jasno wynika, że melamina nie jest szkodliwa nawet wtedy, gdy dostanie się do organizmu w niewielkich ilościach. Z drugiej strony – wysokie dawki melaminy (którą zanieczyszczona była żywność w Chinach) są bardzo groźne i – po przedostaniu się do organizmu – powodują między innymi wystąpienie kamieni nerkowych.

Badaniom poddano także naczynia gastronomiczne. Okazało się, że poziom tej substancji chemicznej w moczu u osób jedzących posiłek z misek melaminowych wynosił siedem razy więcej niż u osób, którym posiłek podano w miskach niewytwarzanych z melaminy.

Analiza moczu nie jest jednak badaniem rozstrzygającym. Aby określić, czy melamina przedostająca się z naczyń do organizmu ma  wpływ na pojawienie się (w okresie długofalowym) konkretnych chorób czy problemów zdrowotnych, badania powinny być rozszerzone na większą grupę kontrolną i prowadzone przez wiele miesięcy (jeśli nie przez wiele lat). Naukowcy – także ze Stanów Zjednoczonych, czyli w kraju, w którym melamina jest substancją zatwierdzoną – sugerują jednak, żeby po naczynia czy tace z melaminy sięgać we względnej ostateczności. Melaminowe miski czy talerze mogą bowiem (w niektórych przypadkach) podczas serwowania w nich ciepłych potraw czy w trakcie podgrzewania w nich dań w kuchenkach mikrofalowych uwalniać duże ilości potencjalnie szkodliwych substancji.

[Głosów:16    Średnia:2.8/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wybrać deskę do krojenia?
Następny artykułPorcelanowa historia kubka
Redakcja Urzadzajmy.pl
Pasjonatka interior designu, czyli urządzania wnętrz. Zaczynała we wczesnych latach 2000 i do dnia dzisiejszego rozpoczynając kolejny projekt cieszy się jak małe dziecko :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here