Łazienka to jedno z najważniejszych domowych pomieszczeń i większość z nas przykłada szczególnych starań, by wnętrze tego pomieszczenia prezentowało się w możliwie najbardziej atrakcyjny sposób. Urządzając łazienkę, musimy jednak mieć na uwadze nie tylko jej wygląd, ale także to, czy będzie ona pomieszczeniem funkcjonalnym, wygodnym w codziennym użytkowaniu. Dlatego wyposażenie łazienek musi być dostosowane do ich metrażu i kształtu, a także do naszych specyficznych potrzeb. Co zatem powinno znaleźć się w łazience?

Łazienka z toaletą

Wiele współczesnych łazienek standardowo łączonych jest toaletą, w związku z czym na wyposażeniu łazienki musi znaleźć się zarówno wanna lub kabina prysznicowa do kąpieli, jak i miska WC. W sprzedaży znajdziemy dziesiątki różnych wersji misek WC. Najbardziej popularne to miski stojące, mocowane do podłogi. W nowocześnie urządzonych łazienkach coraz częściej spotyka się jednak miski WC podwieszane, mocowane do specjalnego stelaża na ścianie, najczęściej zgrabnie ukrytego pod powierzchnią płytek ceramicznych. Na wyposażenie łazienek łączonych z toaletą składać może się również dodatkowy bidet. Takie rozwiązanie może być stosowane jedynie w łazienkach o większym metrażu, wymaga bowiem dodatkowej przestrzeni w sąsiedztwie miski WC.

Wanna czy kabina prysznicowa?

Standardowe wyposażenie łazienek w domach i mieszkaniach prywatnych to wanna lub kabina prysznicowa. Zwykle te dwa elementy łazienkowego wyposażenia stosowane są wymiennie, w zależności od upodobań konkretnego użytkownika, a po części także z uwagi na charakterystykę, wielkość samej łazienki (w małych łazienkach montaż wanny jest niemożliwy lub kłopotliwy). Wanny oferują możliwość zażywania relaksujących, długich kąpieli. Kabiny prysznicowe pozwalają wziąć szybki prysznic i są lepszym rozwiązaniem w przypadku osób niepełnosprawnych i starszych, które mogą mieć problem z korzystaniem z wanny.

Umywalka i meble łazienkowe

Na wyposażeniu łazienki zwykle znajdują się również umywalki oraz meble łazienkowe. Oba rodzaje wyposażenia występują w niezliczonej liczbie wersji, rozmiarów i kształtów. Najpopularniejsze umywalki to te mocowane do ściany lub ustawiane bezpośrednio na szafkach. Obecnie dużą popularnością cieszą się umywalki nablatowe i podblatowe. Stosowanie tego typu umywalek wymaga jednak montażu dużego blatu, a więc możliwe jest do zrealizowania jedynie w łazienkach o większej powierzchni. Nad umywalką zwykle wiesza się lustro lub płytką szafkę z lustrem na drzwiczkach. Jeśli w łazience jest więcej miejsca, można zdecydować się na zakup dodatkowych mebli łazienkowych lub specjalnej nadstawki na pralkę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here