Plisy – system osłonowy na okna

Plisy to często wykorzystywany system osłonowy na okna. Plisy są odmianą rolet i często nazywane są po prostu roletami plisowanymi. W czym tkwi ich wyjątkowość? Ten typ osłon na okna pozwala na swobodne i niezależne opuszczanie zarówno górnego, jak i dolnego profilu, co stwarza wyjątkowe możliwości manewrowania układem plis. Pozwala, przykładowo, na osłonięcie wyłącznie środkowej części, przy jednoczesnym pozostawieniu górnej i dolnej części nieosłoniętych. Jest to efekt niemożliwy do osiągnięcia przy użyciu zwykłych rolet. Z tego powodu plisy wykorzystuje się przede wszystkim w tych pomieszczeniach, w których potrzebna będzie możliwość precyzyjnej regulacji ilości wpadającego do środka światła – w kuchni, salonie czy sypialni.

Plisy – skuteczna osłona przeciwko nadmiernemu oświetleniu

Plisy to charakterystyczny typ osłon na okna. Można je rozpoznać po typowym, harmonijkowym wyglądzie. Pomimo ich „tekturowego” wyglądu, plisy są wyjątkowo solidnym produktem. Wykonuje się je z trwałych materiałów, odpornych nie tylko na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak wysokie temperatury czy poziom wilgotności, lecz również na urazy mechaniczne wynikające z częstego ich używania. Pod tym względem plisy zdecydowanie wyprzedzają żaluzje, które – choć posiadają częściowo podobny mechanizm – łatwiej ulegają uszkodzeniom.

Zdecydowaną zaletą plis jest także fakt, że mogą być montowane na niemal wszystkich rodzajach okien, niezależnie od ich rozmiaru, kształtu oraz położenia. Dla wielu osób jest to niezwykle ważne ułatwienie, zwłaszcza gdy stają przed potrzebą osłonięcia okna o nietypowym kształcie lub okna dachowego. W przypadku większości systemów osłonowych nie ma możliwości ich instalowania na tego typu oknach. Przeciwnie wygląda sytuacja w przypadku plis, które mogą zostać dostosowane nawet do tak rzadko spotykanych kształtów, jak okna okrągłe, trójkątne, trapezowe lub inne.

Warto wspomnieć, że plisy mogą także pełnić funkcje estetyczne. Ze względu na ich podobny do żaluzji kształt, trudno jest umieścić na plisach dekoracyjny wzór, który byłby w całości widoczny. Z tego powodu plisy zazwyczaj wykonane są w jednym kolorze. Dokonując wyboru, możemy sugerować się chęcią dostosowania plis do aranżacji wnętrza. Naprzeciw potrzebom osób, dla których estetyka przestrzeni mieszkalnych jest niezwykle ważna, wychodzą producenci plis aluminiowych, plastikowych oraz wykonanych z tworzyw naturalnych, takich jak drewno, łodygi bambusa oraz inne.

Dokonując wyboru plis, warto także zwrócić uwagę na technologiczne aspekty ich wykonania. Same plisy nie utrudniają korzystania z okien, ze swobodnego ich otwierania lub zamykania. Istotne mogą natomiast okazać się takie elementy ich instalacji jak zastosowane prowadnice oraz mechanizmy rozwijające. Oceniając jakość prowadnic, zwróćmy uwagę, czy plisy przylegają szczelnie do okna – może mieć to wpływ na ich zachowanie w trakcie przeciągów oraz w bardziej wietrzne dni. Najczęściej wykorzystywanym mechanizmem poruszania plisami są łańcuchy, linki, rzadziej natomiast gałki lub urządzenia elektryczne.

 

Warto także zwrócić uwagę na to, że w przypadku dwóch najpopularniejszych rozwiązań – rolety i plisy cena zakupu i wykonania pełnej instalacji jest stosunkowo niewysoka. Obie grupy produktów występują w wielu odmianach, różniących się jakością materiału wykonania, rozmiarem oraz innymi cechami determinującymi wysokość ceny.

 

Gdzie zaopatrzyć się w plisy?
W plisy z łatwością zaopatrzyć się możesz bez wychodzenia z domu. Osobom poszukującym godnych zaufania dostawców systemów osłonowych na okna, polecamy zapoznać się z ofertą sklepu internetowego rolety24.net, specjalizującego się między innymi w produkcji i dystrybucji plis.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here