Fotowoltaika dla Twojego domu – jak obniżyć rachunki za prąd?

Rosnące w ostatnich latach rachunki za prąd i poszerzająca się świadomość konieczności zmiany w gospodarce opartej na paliwach tradycyjnych, spowodowały że obecnie niemal każdy zastanawia się nad instalacjami fotowoltaicznymi produkującymi prąd na własne potrzeby. Fotowoltaika zamontowana na dachu, elewacji lub na niezacienionym terenie zielonym wokół domu pozwala bowiem korzystać z wyprodukowanego prądu całkowicie za darmo, a jego ewentualne nadwyżki magazynować w zakładzie energetycznym lub sprzedawać do sieci publicznej. Na jakie obniżki na rachunkach za prąd można liczyć w domu prywatnym po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne przetwarzają w całkowicie bezpieczny sposób energię słoneczną na energię elektryczną. Produkują prąd stały, który dzięki inwerterowi zostaje przekształcony w prąd zmienny o takich samych parametrach, co w sieci publicznej, z którego można korzystać w gniazdkach elektrycznych w swoim domu. Praca minielektrowni fotowoltaicznej jest przy tym praktycznie bezobsługowa od momentu jej zamontowania, a zwrot kosztów rozpoczyna się w tej samej chwili, w której rozpoczyna ona produkowanie energii elektrycznej.

Jak szybko zwraca się koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej?

Jeszcze kilka lat temu koszt instalacji fotowoltaicznych był dość wysoki, w związku z czym niewiele osób mogło sobie na nie pozwolić. Szybki rozwój technologiczny i zniesienie cła na fotowoltaikę produkowaną w Chinach spowodowały jednak znaczące obniżki na części. Dodatkowo inwestorzy indywidualni, małe firmy i jednostki samorządu terytorialnego mogą obecnie liczyć na wsparcie finansowe przy zakupie i montażu fotowoltaiki. Działające programy „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze” lub Agroenergia oferują dotacje lub pożyczki na część kosztów kwalifikowanych. Dzięki temu zwrot kosztów następuje jeszcze szybciej i zajmuje obecnie od 6 do 10 lat. Po tym czasie, z prądu produkowanego przez minielektrownię fotowoltaiczną na potrzeby Państwa domu, można korzystać całkowicie za darmo. Oznacza to, że w przypadku dobrze dobranej instalacji pokrywającej w pełni zapotrzebowanie na prąd, rachunki ulegają obniżce aż o 100 procent w skali rocznej. Ewentualnie nadwyżki energii elektrycznej można magazynować w zakładzie energetycznym na okres, w którym będą potrzebne lub sprzedawać do sieci publicznej.

Szukając możliwości zainstalowania fotowoltaiki na własne potrzeby, warto współpracować ze sprawdzonymi firmami, które nie tylko dokonają analizy zużycia prądu, zaoferują i dokonają montażu gwarantowanej fotowoltaiki wysokiej jakości, ale też zaproponują pomoc w poszukiwaniu dofinansowania na tę inwestycję. Zapraszamy do kontaktu z firmą PGreen, która od 2008 roku działa na rynku systemów pozwalających na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here