Nowoczesne oświetlenie we współczesnych wnętrzach

Czasy, kiedy wnętrza naszych mieszkań rozświetlał jeden zawieszony centralnie u sufitu żyrandol, bezpowrotnie odeszły do lamusa. W ich miejsce nastały inne, kiedy to aranżacje pomieszczeń tworzy się przy jednoczesnym zastosowaniu różnych typów oświetlenia, pozwalając na wzajemne przenikanie się emitowanego przez te oprawy światła.

Przy obecnym bogactwie opraw oświetleniowych oraz zróżnicowanych źródłach światła możliwości aranżacyjne we wnętrzach są praktycznie nieograniczone. Ta różnorodność form, kolorów i kształtów jednych wprawia w zachwyt, innych przyprawia o zawrót głowy. Czas przyjrzeć się bliżej oferowanym przez producentów oprawom i zastanowić nad możliwościami ich zastosowania.

Żyrandole i lampy wiszące

Dziś w miejsce dawnych żyrandoli producenci oferują swoim klientom lampy wiszące. Nie oznacza to oczywiście, że tradycyjne żyrandole zostały już całkiem zapomniane. Co to, to nie. Wciąż znajdują przecież zainteresowanie wśród klientów i mają wśród nich swoich wiernych odbiorów. Nie można tej części klienteli pozbawiać dostępu do opraw, które ich zdaniem najlepiej wpisują we wnętrza ich mieszkań.

Dlatego producenci oświetlenia oferują po prostu szerszą kategorię, określaną jedną nazwą – lampy wiszące. Zaliczymy do nich zarówno tradycyjne żyrandole, jak i nowoczesne lampy wiszące przeznaczone do jadalni i wieszane zwykle nad stołem albo wyspą w kuchni, a także lampy w do salonu, sypialni lub pokoju. Wśród tych ostatnich znajdzie się zarówno oświetlenie w stylu glamour, jak i oświetlenie charakteryzujące się bardzo nietypowymi, geometrycznymi kształtami.

Oświetlenie glamour to blask i prestiż w iście imponującym stylu. Luksus, przepych i wysoki połysk są jego cechami charakterystycznymi. Lampy w stylu glamour wykonuje się najczęściej ze szkła i metalu. Liczne elementy dekoracyjne, wisiorki, kryształki i połysk dość mocno zaznaczają w nich swoją obecność. Lampy glamour stanowią niezwykłą ozdobę wnętrz.

Podobnie jest z nowoczesnymi lampami wiszącymi, które wyróżniają się nietypowymi kształtami. Wielkie lampy o nieregularnych formach w kształcie brył geometrycznych doskonale prezentują się jako oświetlenie funkcyjne w salonie. Zawieszone nad strefą wypoczynkową wyglądają bardzo dekoracyjnie.

Oprawy natynkowe

To ten typ oświetlenia, który doskonale wpisuje się w nowocześnie zaaranżowane pomieszczenia. Dzięki prostej, uniwersalnej formie z łatwością odnajduje się też w innych wnętrzach. Niebanalny, elegancki wygląd, a zarazem minimalizm są cechami rozpoznawczymi tego typu oświetlenia.

Oprawy natynkowe montowane są na suficie lub niekiedy ścianie, minimalnie wystając ponad ich powierzchnię. Są dyskretne, skromne, nie rzucają się w oczy. Jednocześnie jednak najczęściej kojarzą się z dobrym gustem i elegancją.

Doskonale sprawdzają się zarówno w roli oświetlenia głównego, jak i funkcyjnego. Mogą występować pojedynczo lub zebrane w większe instalacje świetlne. Ta druga opcja pozwala doświetlić wnętrze całego pomieszczenia.

Oprawy natynkowe montuje się też w szafach, gablotach i pod kuchennymi szafkami. W ten sposób architekci decydują się na doświetlenie trudno dostępnych miejsc, do których nie dociera światło ogólne w pomieszczeniu.

Mają jeszcze jeden ważny atut, który stwarza duże możliwości aranżacyjne we wnętrzu. Dają możliwość regulacji kąta padania wiązki światła. Z tego względu doskonale sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i wnętrzach o innym charakterze. W sklepach umożliwiają podświetlenie półek sklepowych i szybką zmianę aranżacji w zależności od bieżącego asortymentu. W mieszkaniach stosowane są do oświetlenia różnych pomieszczeń. Sprawdzają się na schodach, w sypialni, biurze, kuchni oraz w salonie.

Oprawy natynkowe łączy się często w jedną kategorię z innymi oprawami o podobnych charakterze, a mianowicie w kategorię opraw technicznych.

Słowo podsumowania

Wśród nowoczesnego oświetlenia dostosowanego do współczesnych aranżacji wnętrz spotyka się również inne typy oświetlenia, a wśród nich lampy stojące, kinkiety, lampy stołowe, oprawy wpustowe oraz plafony. Dostosowane do pomieszczeń, które zdobią, pełnią nie tylko rolę funkcjonalną, ale również dekoracyjną. Podobnie jak współczesne trendy w aranżacji wnętrz, nowoczesne oprawy oświetleniowe cechują się minimalizmem, prostotą i niebanalnym stylem.

Jeśli szukasz więcej na temat opraw natynkowych i inne typu oświetlenia, odwiedź stronę https://azzardo.com.pl/32-natynkowe

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here