Niezbędnik majsterkowicza, czyli półautomat spawalniczy

Jaki migomat dla początkującego

Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję spawać lub planuje rozpocząć pracę, zetknął się z urządzeniem zwanym migomatem. Sprzęt używany jest do spawania w technologii MIG/MAG – metoda ta jest stosunkowo prosta i jest jedną z najłatwiejszych do opanowania. Migomaty są stosowane do produkcji wyrobów metalowych, a także w branży budowlanej i mechanicznej.

Półautomat spawalniczy to dobry wybór dla tych, którzy prowadzą przydomowy warsztat i chcą używać migomatu do własnych potrzeb. Plusem jest łatwość obsługi, co jest wskazane u osób dopiero zaczynających przygodę ze spawaniem. Jakie urządzenie wybrać na początek i na co zwracać uwagę?

Rodzaj

Świetnym wyborem dla początkujących jest inwertor. Technologia inwertorowa nie jest już tak droga, jak jeszcze kilka lat temu, dlatego niejeden półatomat spawalniczy ma cenę nieprzekraczająca tysiąca złotych. Większość urządzeń, a właściwie komponentów używanych do ich budowy, pochodzi dzisiaj z Chin. Nie trzeba się jednak zrażać, jedynie uważać na źródło pochodzenia urządzeń. Istotne jest, aby był to sprawdzony dostawca, który ma dobrą opinię na rynku i wśród fachowców.

Serwis

Każde urządzenie musi być serwisowane – bez względu na to, jak często jest używane. Dlatego wygląd, budowę, czy parametry możemy na chwile odsunąć na bok i wyłonić te urządzenia, które mają zapewnione odpowiednie zaplecze serwisowe i są objęte satysfakcjonującym czasem gwarancji. To pozwoli uniknąć w przyszłości niektórych problemów, np. związanych z wymianą określonych części. Najlepsze są firmy, które oprócz sprzedaży prowadzą jednocześnie swój własny serwis, w którym możesz zapytać o awaryjność sprzętu lub po prostu o zasady jego serwisowania i naprawy. Dowiedz się, jak długo firma działa na rynku i jakie ma doświadczenie.

Funkcje

Dobry półautomat spawalniczy jest wyposażony w określone funkcje. Do takich należą – regulacja posuwu drutu oraz napięcie spawania. Do innych funkcji dodatkowych możemy zaliczyć również indukcyjność, biegunowość spawania czy synergię. Oczywiście im więcej takich dodatków, tym wyższa będzie cena urządzenia, dlatego warto wcześniej zastanowić się, czy tak na prawdę będą nam potrzebne. Nie wszystkie z nich przydają się w domowym warsztacie, z kolei będą bardzo pomocne w przypadku pracy na nieco większą skalę.

Budowa

Do zastosowań amatorskich wystarczą małe lub średnie urządzenia (np. mały mig lub średni kompakt). Warto rzucić okiem na rozmiar stosowanych szpul. W przypadku własnego zastosowania wystarczą małe szpule z drutem (o wadze do 5 kilogramów). Droższe modele mają szpule na 15 kilogramów.

Artykuł partnera.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here