Nowoczesna kuchnia

Wygląda na to, że od jakiegoś czasu najbardziej lubianym przez Polaków zajęciem jest gotowanie. Do takiego w każdym razie wniosku można dojść, biorąc pod uwagę ilość różnego rodzaju kulinarnych programów telewizyjnych, amatorskich filmów zamieszczanych w Internecie czy blogów o gotowaniu. W zasadzie należałoby skłonić się ku twierdzeniu, że gotowanie to nasz sztandarowy „sport narodowy” i że jesteśmy w nim mistrzami!

Tak różowo jednak nie jest. Wprawdzie na filmach czy zdjęciach widzimy piękne i nowoczesne meble kuchenne, ale z gotowaniem jest już gorzej. Dziś każdy może siebie mianować ekspertem w dowolnej dziedzinie, ale nie znaczy to wcale, że nim rzeczywiście jest. W autokreacji wprawdzie pomaga doskonale nowoczesna kuchnia, jednak „nie szata zdobi człowieka”.

Z drugiej strony, nie brakuje kucharzy amatorów, którzy swoimi umiejętnościami i pomysłami mogliby śmiało konkurować z największymi gwiazdami kulinarnymi. To, czego natomiast faktycznie nie ma, to… programy czy blogi właśnie o wyposażeniu kuchni! Dlaczego? Jako się rzekło, na ekranach oglądamy zwykle piękne meble kuchenne. Wyglądają wspaniale, a w zestawieniu z magią ekranu (nawet tego komputerowego) działają na naszą wyobraźnię  – zaczyna nam się czasem wydawać, że sprawienie sobie takiej kuchni, jaką dysponuje nasz kulinarny idol, automatycznie uczyni z nas „mistrzów patelni”. Tak jednak nie jest.

Jak wybrać akcesoria kuchenne? Jakie meble do kuchni są zaledwie ładne, a jakie oprócz tego naprawdę praktyczne? Dlaczego dodatki do kuchni są tak ważne? To wszystko ma olbrzymie znacznie, a jednak nikt nam o tym nie mówi!

Zawodowcy, którzy zajmują się projektowaniem i uruchamianiem profesjonalnych kuchni – w restauracjach czy hotelach – wiedzą doskonale, że każdy szczegół jest ważny. Nie mogą pozwolić sobie na pominięcie nawet najmniejszych drobiazgów. Wszystko musi być zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii, a więc zapewnić zespołowi kucharzy – z szefem kuchni na czele – pełen komfort pracy. To po pierwsze. Po drugie – każdy element musi być najwyższej jakości, bowiem jakakolwiek uszkodzenia wiążą się z potężnymi nakładami finansowymi. Po trzecie – kuchnia musi być bezpieczna zarówno dla tych, którzy w niej przebywają, jak i dla tych, którzy delektować się będą opuszczającymi ją przysmakami. Po czwarte wreszcie – i ostatnie – coraz częściej kuchnie w restauracjach są dostępne dla wzroku gości, muszą więc również spełniać najwyższe standardy estetyczne.

Czyż nie brzmi to wszystko rozsądnie? Może zatem pora, byśmy podobne nastawienie zaczęli stosować także w naszych domach? Wybierzmy meble do kuchni, które będą nie tylko ładne, ale też wygodne i trwałe. Wybierzmy akcesoria najwyższej jakości, które będą bezpieczne. Postawmy na dodatki estetyczne, a jednocześnie praktyczne. Samo w sobie – z nikogo nie uczyni to dobrego kucharza. Ten jednak, kto poważnie myśli o swoim kulinarnym hobby, bardzo szybko doceni efekty takiego podejścia.

Oczywiście we wszystkim ważna jest równowaga, nie przesadzajmy więc także z profesjonalizmem – są rzeczy, które mają być po prostu ładne. Na przykład kubki porcelanowe. Albo kwiaty w wazonie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here