Jak urządzić idealną kuchnię?

Kuchnia to obowiązkowe pomieszczenie w każdym domu. To miejsce, które często odwiedzamy, dlatego powinno być odpowiednio urządzone i wyposażone. Jak to zrobić?

Urządzenie kuchni nie wymaga żadnych specjalistycznych sprzętów. Wystarczy drabina aluminiowa i każdy z nas, z małą pomocą innych osób, poradzi sobie z takim przedsięwzięciem. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednie jej rozplanowanie, które pozwoli na umieszczenie w niej wszystkich niezbędnych sprzętów, dzięki którym gotowanie stanie się czystą przyjemnością. 

Kwestie techniczne

To, czy wybrać kuchnię otwartą, połączoną z jadalnią lub salonem, czy postawić na osobne, odcięte pomieszczenie to indywidualna decyzja. Wybór zależy od upodobań i preferencji. Obie opcje mają swoje niezaprzeczalne zalety, ale także po kilka wad, których nie trudno pominąć. Zaprojektowanie szafek powinno być poprzedzone małą analizą stylu życia lokatorów. Jeśli wolicie zrobić zakupy raz na kilka tygodni, gromadząc małe zapasy, to w planie kuchni uwzględnijcie spiżarnię lub pojemne szafki na żywność. 

Eksperci szacują, że minimalna łączna długość powierzchni roboczej, czyli blatów, które powinny zostać wolne to 200 cm. Dzięki temu przyjmowanie gości, przygotowywanie posiłków czy sprzątanie będzie komfortowe. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli lokatorzy mają rodzinę lub planują jej powiększanie. Wyżej wymieniona długość to absolutne minimum w przypadku czteroosobowej rodziny. 

Warstwa estetyczna

Hitem ostatnich miesięcy stały się jasne, przestronne kuchnie pełne błyszczących powierzchni. Biel to kolor bazowy, dzięki któremu zyskujemy podstawy do dowolnego charakteru wnętrza. Wystarczą drobne dodatki w ostrych, kontrastowych barwach by kompletnie zmienić styl naszej kuchni. Podstawową zasadą białych kuchni jest minimalizm, który przejawia się nawet w wyborze drobnych sprzętów AGD. Bogata oferta na rynku pozwala na dowolny dobór sprzętów, takich jak ekspres do kawy, toster czy czajnik. To od Waszej wyobraźni zależy, na jaki kolor postawicie. Ważne, by zakupić wszystko to, co przyda Wam się w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli nie wykorzystacie elektrycznego grilla częściej niż kilka razy w roku, to lepiej zamiast niego kupcie lepszy, ładniejszy ekspres do kawy, który przecież ciągle pozostaje na widoku. Jeśli należysz do odważnych, dodaj do wnętrza nieco koloru. Zdecydowane, ostre barwy, takie jak limonkowa zieleń czy elektryczny pomarańcz sprawią, że Twoja kuchnia będzie odzwierciedlała Twój charakter i energię. 

Funkcjonalność

Kuchnia, z racji swojego przeznaczenia, powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Sprzęty, z których korzystamy powinny być rozstawione tak, by jak najlepiej zagospodarować przestrzeń, a jednocześnie by dostęp do nich i korzystanie z nich było swobodne. Przy rozstawianiu zlewu kuchenki i lodówki należy kierować się zasada trójkąta, zaś przy zapełnianiu szafek – własnymi preferencjami. Dobrze jest, by garnki znajdowały się na lewo od kuchenki, a sztućce – w szufladzie tuż przy reszcie naczyń. 

Idealna kuchnia to marzenie każdego gospodarza. Jednocześnie jest to pokój, który raz urządzony raczej nie za często jest remontowany, z uwagi na rozstaw instalacji, czy to wodnej, czy gazowej, której przesunięcie nie należy do najprostszych działań. Dlatego też warto poświęcić uwagę na odpowiednie zaplanowanie i zaprojektowanie tego pomieszczenia, by codzienne życie było komfortowe i wygodne.

Materiał promocyjny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here