Jak negocjować zakup mieszkania od dewelopera?

Kupując mieszkanie z rąk dewelopera, należy się dobrze przygotować do negocjacji warunków transakcji, to jest ceny lokalu, jego udogodnień i jakości wykończenia. Praktyka pokazuje, że stosując się do kilku prostych zasad negocjacyjnych, można bardzo wiele zyskać.

1. Zawsze podejmuj próbę negocjacji

Deweloper proponując cenę liczy się z tym, że kupujący nie musi na nią przystać. Oczywiście będzie robił wszystko, by zyskać jak najwięcej, dlatego też naszym zadaniem jest podjęcie próby negocjacji. Najpierw warto porozmawiać o samej cenie i jej redukcji. Jeśli zaś deweloper twardo obstaje przy swoim, można spróbować wynegocjować lepsze warunki umowy np. dodatkowy montaż klimatyzacji w mieszkaniu, bezpłatne miejsce parkingowe, czy też mieszkanie z lepszym widokiem. Nigdy nie należy się godzić na pierwszą propozycję dewelopera, gdyż pierwotna cena zawsze zawiera w sobie jakieś pole do negocjacji. Należy nastawić się na sukces, twardo wyznaczać warunki i odpowiednio je argumentować.

2. Przygotuj się do rozmowy

Przed podjęciem negocjacji z deweloperem warto rozpoznać sytuację inwestycji i popytu na lokale wchodzące w jej skład. Dobrze jest dowiedzieć się od jak dawna trwa sprzedaż i ile mieszkań znalazło już nabywców, jaka jest cena metra kwadratowego mieszkania i czy jest uzależniona od lokalizacja w budynku, ale też, ile kosztuje miejsce parkingowe i dostęp do piwnicy, czy komórki lokatorskiej. Warto również rozeznać się w cenach mieszkań w okolicy i zebrać oferty konkurencyjnych inwestorów. Taka wiedza pozwoli nam na zgromadzenie i przygotowanie odpowiednich argumentów, przydatnych w toku prowadzenia rozmów negocjacyjnych.

3. Zabierz kogoś obiektywnego ze sobą

Na spotkanie z deweloperem warto wybrać się z bezstronną osobą, nie zaangażowaną emocjonalnie w kupno lokalu, której opinia będzie obiektywna i rzeczowa. Osoba ta będzie pełniła rolę zdrowego rozsądku w momencie, gdy nas poniosą marzenia o nowym mieszkaniu. Dostrzeże braki w ofercie, zaproponuje inne rozwiązania, wspomoże w negocjacjach.

4. Zobacz mieszkanie

Rozpoczynając negocjacje, trzeba wiedzieć czego dotyczą, dlatego też należy osobiście odwiedzić lokal, który planuje się nabyć. Warto zabrać ze sobą fachowca, który oceni jakość wykonywanych prac i materiałów do nich użytych. Dobrą praktyką jest robienie zdjęć na miejscu budowy i w samym mieszkaniu. Można wówczas w domu, na spokojnie przeanalizować rozkład pomieszczeń oraz wady i zalety mieszkania. Posiadając wiedzę na temat pomieszczeń, można negocjować na przykład zmianę rozkładu ścian działowych, tak by mieszkanie spełniało nasze oczekiwania i było jak najbardziej funkcjonalne.

5. Bądź konsekwentny, ale uprzejmy

W całym procesie negocjacyjnym należy pamiętać, że najwięcej da się załatwić „po dobroci” – jak informuje nas Pan Witold Zamorski z Gama-m. Na siłę, stosując groźby i szantaże niczego nie załatwimy, a wyjdziemy tylko na gburów i prostaków. Nie można wychodzić z założenia, że deweloper chce nas oszukać i niejako okraść z ostatnich pieniędzy. Ważne jest, by tak negocjować, żeby obie strony osiągnęły maksymalne korzyści i były zadowolone z przebiegu i finalizacji transakcji, a wszystko odbyło się w przyjaznej atmosferze i przy obustronnym szacunku.

Materiał zewnętrzny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here