Jak działają okna energooszczędne

W dzisiejszych czasach coraz to większą wagę przywiązujemy do dbałości o środowisko naturalne. Wynika to między innymi z tego, że przyroda zaczyna się buntować i stawiać opór dotychczasowym działaniom człowieka Na szczęście społeczeństwo jest coraz bardziej tego świadome i wybiera coraz chętniej rozwiązania energooszczędne, które dotyczą już nie tylko kotła grzewczego, także np. okien.

Parametry okien energooszczędnych – współczynnik Uw.

Dom energooszczędny zapewnia wysoki komfort życia jego mieszkańcom. W ciepłym i dobrze doświetlonym wnętrzu żyje się po prostu przyjemniej, dlatego warto postawić na okna energooszczędne. Ponadto stosowanie tego typu okien jest szansą na oszczędności, gdyż w znacznym stopniu obniżamy koszty ogrzewania.

Na właściwości energooszczędne okien wpływa kilka parametrów, ale najważniejszym z nich jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Określa on jak dużo ciepła przenika przez okno w wyniku różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Współczynnik ten od 2021 roku powinien wynosić nie więcej niż 0,9W/m2K dla okien pionowych. Obecnie producenci okien energooszczędnych prześcigają się w coraz to efektywniejszych rozwiązaniach i oferują okna o coraz to lepszej izolacji termicznej.

Parametry okien energooszczędnych

Elementy składowe okna energooszczędnego

Najważniejszymi elementami składowymi okna energooszczędnego są:

  • potrójne oszklenie z powłoką niskoemisyjną, odbijającą promieniowanie cieplne długofalowe. Komory pomiędzy szybami wypełnione są gazem, np. argonem.
  • profil okienny – im grubszy, tym cieplejsze okno.
  • ramka dystansowa oddzielająca szklane tafle – w systemach energooszczędnych nie może być wykonana z aluminium. Najlepszym materiałem jest tworzywo sztuczne.

Ciepły montaż okien energooszczędnych

Aby w pełni wykorzystać właściwości termoizolacyjne okien energooszczędnych, wymagane jest ich odpowiednie zamontowanie. Zalecaną metodą osadzenia tego typu okien jest ciepły montaż, zwany również warstwowym. System ten jest coraz częściej stosowany i systematycznie wypiera tradycyjne formy osadzania okien. Ciepły montaż może być wykonany w murze lub w strefie izolacji ściany przy wykorzystaniu specjalnych systemów ocieplania.

Ciepły montaż okien energooszczędnych

Kluczowym elementem ciepłego montażu jest takie osadzenie okna, które zabezpieczy przed powstawaniem mostków termicznych, a co za tym idzie przed znacznymi stratami ciepła stratami energii, zawilgoceniem, a nawet zagrzybieniem glifów i ścian. System ten zakłada wykorzystanie trzech warstw uszczelniających, dlatego też nazywany jest również systemem warstwowym.  Warstwa wewnętrzna wykonana jest z taśm paroszczelnych (paroizolacyjnych). Ich zadaniem jest zapobieganie przenikaniu pary wodnej zbierającej się w pomieszczeniu. Ma to duże znaczenie, ponieważ wilgotna warstwa uszczelniająca traci na właściwościach termicznych i akustycznych oraz ulega szybszemu zniszczeniu. Zewnętrzną stronę okna zabezpiecza się taśmami paroprzepuszczalnymi, które chronią przed wnikaniem wody opadowej i wiatrem, a jednocześnie umożliwiają swobodne odprowadzenie pary wodnej na zewnątrz. Warstwa środkowa stanowi izolację termiczną. Wykonywana jest najczęściej z pianki montażowej i musi szczelnie wypełniać przestrzeń pomiędzy ścianą a ramą okienną. Warstwa środkowa zapewnia właściwą izolacyjność termiczną i akustyczną.  Do wykonania ciepłego montażu mogą być również wykorzystane wielofunkcyjne taśmy rozprężne, które spełniają właściwości wszystkich trzech warstw wykonywanych podczas montażu warstwowego. Stosując metodę ciepłego montażu podczas osadzania okien, możemy być pewni, że nasz dom jest właściwie chroniony przed stratami ciepła.

Gdzie kupić okna energooszczędne?

Gdzie kupić okna energooszczędne

Chcąc zakupić okna prawdziwie energooszczędne, nie można się kierować kryterium najniższej ceny. Na pierwszym miejscu trzeba postawić parametry termiczne a dopiero później analizować pozostałe cechy oferty. Warto wybierać firmy z doświadczeniem, które wykorzystują do produkcji okien najnowsze technologie. Wysoką jakość wykonania a przy tym niepowtarzalne wzornictwo okien energooszczędnych oferuje polski producent stolarki okiennej Eurostyl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here