Wiercenie w szkle

Wiercenie w szkle różni się nieco od wiercenia w ścianie czy drewnie. Bez odpowiedniego sprzętu i przygotowania szansa na powodzenie jest bardzo mała. Bez odpowiedniej techniki wiercenia, a także dedykowanych do szkła narzędzi, łatwo może ono po prostu pęknąć.

Czego użyć do wiercenia w szkle?

Przede wszystkim potrzebować będziemy potrzebowali odpowiedniej wiertarki. Nie wszystkie dostępne na rynku urządzenia nadają się do tego typu pracy. Szkło łatwo pęka, dlatego używana do wiercenia w nim drukarka musi mieć możliwość pracy na niskich obrotach. Więcej niż około 500 obrotów na minutę może spowodować uszkodzenie materiału. Im niższe obroty, tym większe szanse na powodzenie.

Konieczne jest też używanie właściwych wierteł. Wiertła diamentowe do szkła takie jak https://mk-diament.pl/oferta/wiertla-diamentowe/wiertla-do-szkla/ będą najodpowiedniejszym wyborem. Są łatwo dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych. Nie są też dużym wydatkiem, a zaoszczędzą nam ryzyka zniszczenia wierconego szklanego elementu. Tańsze wiertła do szkła nie tylko zużyją się szybciej, ale też łatwiej mogą spowodować pęknięcie szkła. Jakość ścierniwa ma także wpływ na estetykę otworu. Wiertła diamentowe do szkła pozwolą na uzyskanie możliwie równych, gładkich krawędzi.

Jak wywiercić w szkle?

Nacisk wiertła nie może być zbyt silny, musi więc być stale kontrolowany. Szkła, w którym będziemy wiercili, nie należy kłaść bezpośrednio na stole roboczym. Aby zamortyzować drgania i zapobiec pękaniu szkła należy pod szkłem położyć ręcznik, filc, lub inny miękki materiał. Dodatkowo przydatny będzie zraszacz. Ponieważ wysoka temperatura sprzyja uszkodzeniu materiału, a wiercony materiał bardzo szybko się nagrzewa, konieczne jest jego chłodzenie. Można do tego celu użyć zwykłej wody.

Alternatywnie, można użyć silikonu i utworzyć z niego na powierzchni szkła okrąg otaczający planowany otwór, a do środka wlać wodę lub terpentynę. Zapewni to chłodzenie bez konieczności przerywania wiercenia. Dobrze jest najpierw zaznaczyć miejsce planowanego otworu, wykonując kilkusekundowe wiercenie w szkle, przed użyciem płynu chłodzącego.

Nie zapomnij o bezpieczeństwie!

Szkło bardzo wymagającym materiałem i wykonanie w nim otworu może dla niedoświadczonych osób stanowić problem. Z odpowiednim przygotowaniem nie ma jednak powodu, by się tego obawiać. Wystarczy użyć odpowiedniego wiertła, wiertarki i prawidłowo zorganizować przestrzeń roboczą, a z pewnością wiercenie w szkle nam się powiedzie. Nie wolno przy tym jednak zapominać o bezpieczeństwie! Używanie odpowiednich do tego celu ochronnych rękawic i gogli jest w przypadku wiercenia w szkle koniecznością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDachówka ceramiczna vs betonowa
Następny artykułJak działają okna energooszczędne?
Redakcja Urzadzajmy.pl
Pasjonatka interior designu, czyli urządzania wnętrz. Zaczynała we wczesnych latach 2000 i do dnia dzisiejszego rozpoczynając kolejny projekt cieszy się jak małe dziecko :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here