Gdzie legalnie można pozbyć się starych mebli

Zakup nowych mebli to bez wątpienia ogromna przyjemność dla każdego, kto uwielbia urządzać przestrzeń swojego domu. Nowe piękne meble to zawsze więcej pozytywnej energii w domu. Wreszcie robi się przytulniej lub po prostu wygodniej albo zwyczajnie bardziej współcześnie. Od kilku lat Polacy wymieniają meble na potęgę. Coraz więcej osób żegna się ze swoimi aranżacjami rodem z lat 90-tych, kiedy to królowały jeszcze meblościanki oraz komplety wypoczynkowe obite tkaniną przypominającą aksamit. Stare wersalki i fotele lądują na śmietnikach i bardzo często stoją tam tygodniami, szpecąc przestrzeń. A przecież można to wszystko zaplanować zupełnie inaczej. W jaki sposób legalnie pozbyć się starych mebli?

Co zrobić ze starymi meblami?

Stare meble bywają sporym problemem. Czasami dla świętego spokoju wywozi się je na przykład do altanki w ogródku działkowym, ustawia w garażu czy na strychu, albo w innym pomieszczeniu gospodarczym. Można zorganizować to w ten sposób, jednak nie nie rozwiąże problemu w pozbyciu się mebli. Najczęściej po prostu zagraca on inną przestrzeń. Jeżeli mebel przedstawia jakąkolwiek wartość, nie jest totalnie zniszczony i wciąż nadaje się do użytku, można spróbować sprzedać go na portalach aukcyjnych lub oddać za darmo. Jeżeli chodzi o pierwszą opcję to w ten sposób najłatwiej pozbyć się stylowych mebli sprzed lat. Za niektóre modele mebli z lat 60-tych czy 80-tych fani antyków oddaliby wiele. Warto zatem przejrzeć inne oferty na portalach aukcyjnych i ocenić, czy istnieje szansa powodzenia na sprzedanie mebla.

Druga opcja to oddanie mebli za darmo dla osób potrzebujących. Łóżka bywają chętnie przyjmowane na przykład przez lokalne noclegownie. Stoły czy meblościanki bardzo często można oddać do instytucji takich jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pracownicy socjalni mogą nawiązać kontakt z osobami potrzebującymi mebli. Często całkowita ich wymiana jest potrzebna na przykład w tych mieszkaniach, w których było bardzo duże zagrzybienie czy insekty.

Warto dodać, że starych i niepotrzebnych mebli absolutnie nie należy palić w piecach. Bardzo często są one pokryte różnego rodzaju chemikaliami takimi jak lakiery, które pod wpływem spalania wydzielają bardzo toksyczne opary. Jeżeli zatem opcja sprzedaży lub oddania mebli za darmo nie wchodzi w grę, trzeba zorganizować to w inny sposób.

Wywóz odpadów poremontowych

Posiadając dużą ilość mebli do wyrzucenia, można skorzystać z zamówienia specjalnego kontenera na odpady poremontowe, do których można zaliczyć takie śmieci. Oczywiście wcześniej trzeba skontaktować się z firmą wynajmująca kontenery na odpady poremontowe, aby doprecyzować, czy ta odbiera również tego typu meble. Najczęściej taka usługa jest w pakiecie oferowanym przez firmę. Zamawiając kontener pod wskazany adres w ściśle określonym terminie, płaci się również za usługę wywozu. Załadowany pojemnik zostanie zatem odebrany, a jego zawartość zostanie przewieziona w miejsce, w którym stare meble zostaną rozłożone na czynniki pierwsze i poddane dalszej utylizacji. To rozwiązanie zgodne z prawem i z pewnością bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Firma odpowiedzialna za utylizację działa w obrębie prawa, zajmują się odpadami we właściwy sposób. Chociaż w polskich lasach tak często można zobaczyć stare fotele czy kanapy, stojące gdzieś smętnie pomiędzy drzewami, warto pamiętać o tym, że takie ich wyrzucanie to absolutnie zła praktyka. W ten sposób zaśmieca się las. Każdy stary mebel może być w odpowiedni sposób zlikwidowany, dzięki czemu nie stworzy się zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Usuń Gruz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here