Podłoga drewniana z ogrzewaniem podłogowym? Czy to możliwe

Już w starożytności Kreteńczycy zastosowali ogrzewanie podłogowe w pałacu w Knossos. Dzięki temu zyskali olbrzymi komfort. W ostatnich latach ten typ ogrzewania zyskuje coraz większą popularność.

Zalety ogrzewania podłogowego

Najważniejszą zaletą ogrzewania podłogowego jest komfort mieszkańców dzięki rozkładowi temperatury w pomieszczeniu. Ciepłe powietrze stopniowo się unosi i schładza. Najcieplej jest w nogi, na wysokości 1,8 m temperatura jest najkorzystniejsza dla dobrego samopoczucia. Najniższą temperaturę ma pod sufitem. W przypadku tradycyjnych grzejników najcieplejsze powietrze unosi się pod sufitem.

Pozostałe zalety ogrzewania podłogowego:

  • brak unoszenia się kurzu (idealne rozwiązanie dla alergików),
  •  niższe koszty ogrzewania,
  • większa wilgotność powietrza.

Rodzaje podłóg na ogrzewanie podłogowe

Do niedawna stosowano wyłącznie płytki ceramiczne lub kamienne. Do największych ich zalet należy dobre przenikanie ciepła, niski współczynnik oporu cieplnego oraz niski współczynnik kurczu. Takie podłogi doskonale nadają się do łazienki lub kuchni, chociaż w lecie są bardzo zimne.

Płytek kamiennych nie stosuje się raczej w salonach i sypialniach głównie z powodów estetycznych. Co prawda mogą wyglądać elegancko, ale nie nadają pomieszczeniom przyjaznego klimatu. Pod tym względem podłogi drewniane są niezastąpione. I tu pojawia się dobra wiadomość dla zwolenników ogrzewania podłogowego i drewna.

Na co zwrócić uwagę kupując panele drewniane na ogrzewanie podłogowe?

Podłoga drewniana z ogrzewaniem podłogowym zapewni taki sam komfort termiczny jak płytki ceramiczne, ale pod warunkiem, że panele zostaną odpowiednio dobrane. I oczywiście nie chodzi o ładny wygląd, ale parametry techniczne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, by była to odpowiednia podłoga – klasyczne lite deski będą się niestety wypaczać, stąd nie są one zalecane do ogrzewania od spodu. Co innego panele fornirowane.

Istotnym jest, by sprawdzić, czy podłoga  posiada atest do ogrzewania podłogowego, ponieważ niektóre kleje i lakiery pod wpływem działania wyższej temperatury wydzielają substancje toksyczne.

Po drugie należy sprawdzić parametry związane z przewodzeniem ciepła:

  • współczynnik przenikania ciepła,
  • współczynnik oporu ciepła,
  • współczynnik kurczu.

Współczynnik przenikania ciepła wyraża stratę ciepła stworzoną przez podłogę. Generalna zasada jest taka, że im wyższy – tym lepszy. W przypadku płytek ceramicznych wynosi on 11,44, dla paneli nowej generacji Venifloor o grubości 8,5 mm to 11,19. Dla standardowych paneli o grubości 16 mm współczynnik przenikania ciepła to 6,36 – z punktu widzenia ekonomicznego ich zastosowanie jest nieopłacalne.

Współczynnik oporu ciepła mówi nam z kolei, jak dobrym materiał jest izolaterem. Stąd też, w kontekście ogrzewania podłogowego powinien on być jak najniższy. Dla podłóg do ogrzewania podłogowego wynosi on 0, 15 m2 K/W (zgodnie z normą DIN 4725). W przypadku płytek ceramicznych wynosi on 0,0876, dla podłogi Vennifloor to 0,9, dla zwykłych paneli wynosi 0,157.

Współczynnik kurczu także powinien być jak najniższy. Drewno pod wpływem wilgoci pęcznieje, natomiast pod wpływem ciepła kurczy się, co jest niekorzystne w przypadku podłóg. Duże szpary między panelami będą wyglądały nieestetycznie. Dobrze wysuszone drewno metodą ciśnieniową nie będzie zmniejszało swojej temperatury pod wpływem ciepła.

Już z tego krótkiego zestawienia jasno wynika, że podłogi drewniane do ogrzewania podłogowego oferowane przez Venifloor.com właściwościami technicznymi dorównują płytkom ceramicznych i kamiennym. Jeśli dodamy do tego wyższe walory estetyczne – można stwierdzić, że jest to najlepszy pomysł na elegancką i stylową ogrzewaną podłogę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here