Ocieplanie stropodachu – jakie korzyści generuje to rozwiązanie?

Budując dom każdy z nas stara się wybrać rozwiązania, które będą praktyczne i funkcjonalne. Dlatego na etapie projektowania warto rozważyć już docieplanie stropodachu. Co to takiego i jaką rolę pełni?

Stropodachy – co to takiego?

Stropodachy to wielowarstwowe układy konstrukcyjne, które pełnią określone funkcje. Do ich powstania wykorzystuje się rozmaite materiały. W budownictwie stosuje się dwa rodzaje tego rozwiązania. Stropodachy pełne wykonuje się w budownictwie przemysłowym. Wszystkie warstwy nałożone są na siebie i brakuje wśród nich strefy wentylowanej lub odpowietrzanej. Ta natomiast jest stosowana w stropodachach wentylowanych, które wykonuje się w budownictwie mieszkaniowym. Stropodach składa się z ośmiu warstw. Pierwszą z nich jest strop lub trapezowa blacha fałdowa. Kolejna jest warstwa rozdzielcza i wyrównująca, która wyrównuje podłoże i zamyka drobne pęknięcia w warstwie nośnej. Ważnym elementem stropodachu jest paroizolacja, która chroni go przed nadmierną dyfuzją pary wodnej. Dzięki temu zawilgocenie pod pokryciem jest ograniczone do akceptowalnego poziomu. Kolejną warstwą, dzięki której we wnętrzu budynku panuje komfort termiczny, jest termoizolacja. To dzięki niej ograniczane są straty energii, a warstwa nośna chroniona jest przed nadmiernymi naprężeniami i odkształceniami termicznymi. Aby wyrównać ciśnienie pary na całej powierzchni dachu, stosuje się warstwę między izolacją termiczną a pokryciem. W ten sposób każdy z elementów stropodachu chroniony jest przed wzajemnym niekorzystnym działaniem chemicznym.

Ocieplanie stropodachu – jak wpływa na nasz budynek?

Jeśli planujemy budowę domu, to warto już na etapie projektowania przemyśleć temat ocieplania stropodachu. Dzięki niemu bowiem zyskujemy bardzo wymierne korzyści. Przede wszystkim zagwarantujemy sobie komfort termiczny zarówno zimą, jak i latem. W okresie grzewczym stropodach redukuje do minimum utratę ciepła i chronią przed chłodem. Latem zaś zapewniają jak najmniejsze przewodzenie ciepła, dzięki czemu w pomieszczeniach jest znacznie chłodniej niż na zewnątrz. Ocieplanie stropodachu nie powoduje także mostków termicznych, co poprawia efektywność energetyczną budowli. Sprawdź tutaj, co jeszcze zyskasz, wybierając ocieplanie stropodachu http://stropodachy.com.pl. Wybór tej technologii chroni także przed hałasem dochodzącym z sąsiednich pomieszczeń, a także z zewnątrz. Wszystko dzięki włóknistemu charakterowi materiałów, który zapewnia absorpcję dźwięków. Izolacja wypełnia też puste przestrzenie w ścianach, co ogranicza zjawisko rezonansu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here