Meble z palet - jak je wykonać samodzielnie?

Palety drewniane stosowane są głównie do magazynowania i przewożenia różnorodnych towarów. Stosuje się je więc w sklepach, magazynach czy zakładach produkcyjnych. Zapewniają bezpieczeństwo oraz umożliwiają łatwe ułożenie towaru. Znalazły jednak także zastosowanie w innej dziedzinie – coraz częściej tworzy się z nich oryginalne meble, które doskonale zastępują te zakupione w sklepie, a przy tym są tanie i niepowtarzalne. Jakie formy mogą przyjmować meble z palet i jak je zrobić samemu? Sprawdź!

Zastosowanie palet jako mebli

Palety drewniane po zużyciu traktowane są za odpady. Służą więc najczęściej jako opał i nie było dla nich wcześniej innego zastosowania. Aż do czasu, gdy ktoś wymyślił, że doskonale  nadawałyby się jako meble, które mogą zdobić zarówno mieszkania jak i ogrody. Dostały wtedy swoją drugą szansę i ponowne życie. Zaletą wykonanych z nich mebli jest niewielki nakład pracy oraz niezbyt wysoki koszt, co sprawia, że każdy może mieć u siebie w domu tego typu  oryginalny styl i wygląd. Palety mają to do siebie, że są także bardzo trwałe, a wykonanymi z nich meblami można się cieszyć przez długi czas. Palety drewniane wykorzystywane są w mieszkaniach bardzo często jako łóżka. Ich lekka konstrukcja sprawia, że doskonale się je ustawia, można je przenosić w razie potrzeby i dobrze podtrzymują materac, gwarantując kolorowe sny. Popularne jest także wykonanie ich jako stołów, krzeseł, siedzisk, schodów, kwietników. W ogrodzie zastosowanie palet to najczęściej różnego rodzaju stoły i siedziska na tarasie, bądź w ogrodzie. Powstają z nich również piękne kwietniki, które zdobią ogród, porządkując trochę jego układ.

Jakie palety wybrać na meble?

Do wykonania mebli, zarówno tych domowych jak i do ogrodu, dobrze jest wybrać palety w standardzie EURO. Ich wymiary to 1200 mm x 800 mm x 144 mm. Charakteryzują się one bardzo mocną i stabilną konstrukcją, co doskonale sprawdzi się przy wykonywaniu przedmiotów, które będą musiały udźwignąć większy ciężar i będą narażone na oddziaływanie na przykład niekorzystnych warunków atmosferycznych – podpowiada polski producent palet, firma PAKO BUD. Oprócz pełnych palet, na rynku dostępne są także pół i ćwierćpalety. Poleca się budowanie z nich mniejszych konstrukcji, nienarażonych na obciążenia.

Co będzie potrzebne do mebli z palet?

Wykonanie mebli z palet wymaga również, w zależności od ich rodzaju, użycia dodatkowych rzeczy. Jeżeli chcemy, by nasze meble były dobrze zabezpieczone lub miały ciekawy kolor, wtedy niezbędna staje się odpowiednia farba do drewna. Należy pamiętać, że paleta wykonana z drewna bardzo mocno będzie wchłaniała farbę, stąd trzeba będzie złożyć większą jej ilość. Sprawdzi się również papier ścierny, który pomoże pozbyć się drzazg i wystających elementów, na których można się zranić. Przydadzą się także gwoździe oraz wkręty o odpowiednio dobranej długości.

Gdzie kupić palety?

Jeżeli stawiamy na nowe palety, można zaopatrzyć się bezpośrednio u producenta, np. w sklepie PAKO BUD, gdzie również znajdują się wszelkie niezbędne informacje o tym produkcie, które pomogą Ci w wyborze tej idealnej palety. Palety te mogą być w standardowych rozmiarach, ale na życzenie klientów mogą mieć wymiary nietypowe lub dostosowane do wielkości pomieszczenia, w którym mają się znaleźć. Używany produkt często nosi ślady korzystania z niego oraz tego, że był narażony na działanie różnych czynników. Dlatego, jeśli decydujemy się na to, że nasze palety mają wyglądać idealnie, wtedy trzeba postawić na nowe. W innym przypadku możliwy jest recykling. I w tym wypadku niewykluczone jest, że uda nam się trafić na ładne egzemplarze, które nie będą może bez skazy, ale nie będzie ona w niczym przeszkadzać. Jeżeli decydujemy się na zakupienie używanych palet, dobrze jest odwiedzić na przykład takie miejsca jak składy budowlane. Istnieją również placówki, gdzie skupuje się używane palety, które następnie można odkupić za niewielką cenę. Dobrze też rozejrzeć się po okolicy. Palety bardzo często zostają na budowach czy po remontach. Być może któryś z naszych sąsiadów będzie chciał akurat pozbyć się paru sztuk.

Jeśli jesteś zainteresowany transportem mebli z palet skontaktuj się z firmą Danpol https://skrzynietransportowe.eu/

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here