Jakie oświetlenie na taras?

Oświetlenie to niezbędny element aranżacji każdego tarasu. Dzięki lampom możemy korzystać z przestrzeni tarasowej nawet po zmroku. Światło tworzy atmosferę i sprawia, że miejsce jest bardziej przytulne i klimatyczne, więc jego dobór ma duże znaczenie. Jakie źródła światła sprawdzą się najlepiej na tarasie? Oto kilka godnych uwagi pomysłów.

Jasno po zmroku

Lampy, które używamy na tarasie, muszą być przystosowane do warunków zewnętrznych. Modele przeznaczone do domu nie są odpowiednie. Każda oprawa posiada stopień ochrony IP, określający szczelność obudowy urządzenia w kontekście przenikania do jego wnętrza ciał stałych (np. piasku) oraz wody. W przypadku lamp przystosowanych do montażu zewnętrznego powinien on wynosić minimum 44 IP dla opraw ściennych, 54 IP – dla lamp stojących. Warto też zwrócić uwagę  na dopasowanie estetyczne, zarówno do aranżacji tarasu, jak i lamp zamontowanych w ogrodzie. Kolejną ważną zasadą jest umiar – najlepszy efekt uzyskamy, jeśli światło na tarasie nie będzie zbyt intensywne. Za mocne nie prezentuje się dobrze.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, które warto zastosować na tarasie, jest oświetlenie punktowe. Dzięki lampom punktowym, które wydobywają z mroku wybrane elementy otoczenia, na tarasie zawsze będzie panowała przyjemna, sprzyjająca odpoczynkowi atmosfera. Ciekawą propozycją są również zewnętrzne reflektory z możliwością regulacji kąta padania promienia światła. Wartym polecenia rozwiązaniem są nowoczesne lampy gruntowe, znakomicie sprawdzające się przy oznaczaniu krawędzi lub wyznaczaniu ścieżek. Fani tradycyjnych, klasycznych aranżacji mogą pomyśleć nad lampą ze stylowym abażurem. Wśród nich znaleźć można eleganckie modele, świetnie przystosowane do warunków zewnętrznych. Uniwersalnym i równie stylowym sposobem na oświetlenie tarasu są lampy ścienne w formie kinkietów, dostosowane do stylu wykończenia domu.

Warte rozważenia jest oświetlenie o ciekawych funkcjonalnościach. Na tarasie bardzo praktyczne będą lampy z czujnikiem ruchu oraz lampy solarne, zasilane w dzień i świecące w nocy. Niesłabnącym zainteresowaniem właścicieli tarasów cieszy się również ledowe oświetlenie energooszczędne, szczególnie sprawdzające się przy oznaczaniu krawędzi oraz schodów.

Na tarasie możemy ustawić również lampy, które oprócz swojego podstawowego zadania, jakim jest zapewnianie światła, będą także spełniały funkcję ozdobną. Wyjątkowe wrażenie zrobią na pewno długie łańcuchy świetlne oraz białe lub kolorowe lampiony. Przyjemne, naturalne światło może pochodzić od świec – efektownie będą wyglądały położone w grupach lub wstawione do ładnego lampionu.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here