Jak światło wpływa na wnętrza

Właściwe oświetlenie domu to nie tylko ułatwienie funkcjonowania domownikom po zapadnięciu zmroku. Jego inną, równie ważną rolą jest kształtowanie przestrzeni i budowa atmosfery pomieszczeń mieszkalnych. Niezależnie od preferowanego stylu, trybu życia, czy też sposobu urządzenia wnętrz trudno jest przecenić znaczenie światła.

Ważna rola oświetlenia

Prawidłowo rozplanowany i zrealizowany układ oświetlenia potrafi skutecznie podkreślić detale architektoniczne lub ukryć pewne niedociągnięcia. Natężenie, barwa, rodzaj punktów świetlnych mogą całkowicie odmienić wygląd pomieszczeń, w istotny sposób wpływają one również na nastrój domowników. Oczywiście nie wolno zapominać o funkcji podstawowej, dlatego dobór lamp, poza kryterium stylistycznym powinien opierać się także na użyteczności. Inne wymagania będziemy stawiać przed oświetleniem w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka, gdzie podstawowym zadaniem jest zapewnienie wygody użytkowania, inne w salonie lub sypialni, gdzie oświetlenie ma budować klimat i tworzyć atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi.

Odpowiednie zaplanowanie oświetlenia może znacząco odmienić sposób, w jaki postrzegamy otoczenie. Światło odbite od sufitu spowoduje optyczne podwyższenie pomieszczenia, podobny efekt uzyskamy, podświetlając ściany – nawet wąski pokój wyda się wtedy szerszy i bardziej przestronny. Umiejętne łączenia głównych punktów świetlnych z dodatkowymi lampami i oświetleniem punktowym pozwoli zwrócić uwagę na  ukryte dotąd detale i wydobyć niedostrzegalne szczegóły. Opłaci się eksperymentowanie z rozwiązaniami niestandardowymi. Oświetlenie przestrzeni za telewizorem będzie nie tylko interesująco wyglądało, ale podniesie też komfort seansów filmowych. Punkty świetlne ukryte za meblami, w listwach przypodłogowych czy też na przykład w karniszach nadadzą przestrzeni dynamiki i będą stanowiły interesujący element zdobniczy.

Funkcja  i forma

Warto zaznaczyć, że współczesne lampy dzięki swym wyszukanym formom mogą stanowić atrakcyjny element dekoracyjny. W zależności od preferencji znajdziemy odpowiednie propozycje zarówno dla zwolenników skandynawskiego minimalizmu, jak i miłośników stylu barokowego. Asortyment rynkowy obejmuje produkty na wskroś nowoczesne, wykonane z wykorzystaniem najnowszych technologii i surowców, ale też pozycje vintage, często bazujące na naturalnym drewnie i kamieniu. Bez trudu znajdziemy lampy łączące klasyczną formę z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Szeroki wybór form, opraw i kloszy sprawia, że trzeba na nie spojrzeć nie tylko jak na przedmioty użytkowe, które mają spełniać funkcję bez zwracania na siebie uwagi. Lampa, nawet wyłączona, potrafi być nieocenionym dodatkiem dekoracyjnym.

Wybór lamp i akcesoriów ma tak istotny wpływ na atmosferę domu i jakość życia domowników, że przed podjęciem decyzji zakupowej warto starannie określić potrzeby i pod ich kątem zbadać rynek. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego dostawcy, który nie tylko będzie dysponował atrakcyjną gamą produktów, ale też potrafi doradzić i dobrać rozwiązania dedykowane do indywidualnych potrzeb. Dobrą propozycję ma warszawski salon Perffecto oferujący lampy klasyczne, nowoczesne i  vintage. Profesjonalni sprzedawcy służą wiedzą doświadczeniem, a dzięki istnieniu sklepu internetowego bogata oferta dostępna jest nie tylko dla mieszkańców stolicy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here