Donice na taras

Przestrzeń tarasowa jest miejscem szczególnym dla każdego domu. Długie, leniwe poranki przy kawie i dobrej książce – szczególnie wiosną i latem – smakują najlepiej właśnie w tej przydomowej przestrzeni. Odpowiednio dobrane donice na taras, takie jak https://forvega.pl/pol_m_Donice-ogrodowe_na-taras-282.html nie tylko uatrakcyjniają i podkreślają piękno naszych roślin, ale potrafią także pozytywnie wpłynąć na estetykę całego wnętrza. Na co w takim razie należy szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze donic tarasowych?

Ważny jest nie tylko wygląd

To jak donica będzie się wizualnie prezentować na naszym tarasie, jest oczywiście bardzo ważne, ale nie należy zapominać, że najistotniejszą kwestią jest to, z jakiego materiału została ona wykonana. W wyniku długotrwałego kontaktu z mrozem czy obfitym deszczem niektóre donice potrafią się kruszyć czy pękać, a to z kolei zmusza nas do kolejnych wydatków. Dlatego przed każdym zakupem powinniśmy zadać sobie pytanie, w jakich warunkach będziemy trzymać donice. Jeżeli zdecydujemy się na zimowanie naszych roślin na zewnętrznym tarasie, to koniecznie wybierzmy donice należycie zaimpregnowane – tak aby mogły one wytrzymać nawet największe mrozy. Poszczególne donice na taras różnią się między sobą nie tylko materiałem wykonania, ale także strukturą powierzchni. Warto na to zwrócić uwagę, szczególnie jeżeli chcemy, żeby nasz taras stanowił przestrzeń spójną estetycznie i aranżacyjnie przemyślaną. Przykładowo podłoga tarasowa składająca się z drewnianych desek świetnie skomponuje się z doniczkami o podobnej, drewnianej fakturze.

Jak dobrać donicę do rośliny?

Jeżeli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, możemy stworzyć z naszego tarasu prawdziwy mini las. Doskonale nadadzą się do tego drzewka iglaste, które posadzone w wysokich (ponad 50 cm) i pionowych donicach zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Z myślą o uprawie ziół najlepiej jest sięgnąć po ceramiczne doniczki – dzięki ich porowatej strukturze możliwy jest swobodny przepływ powietrza do korzeni rośliny, a to wpływa na jej szybki i zdrowy wzrost. Na dodatek niektóre gliniane modele wyróżniają się pięknymi zdobieniami, a przecież donice na taras kupujemy nie tylko jako bazę dla roślin, ale także jako element dekoracyjny domu. Nie bez powodu coraz bardziej na popularności zyskują doniczki metalowe. Takie donice na taras, jak np. modele wykonane ze stali typu corten, charakteryzują się szczególnie wysoką odpornością na korozję. Co równie ważne, możemy w nich uprawiać praktycznie każdy rodzaj rośliny – od traw i krzewów, poprzez kwiaty, aż po drzewa. Ważne by cortenowa stal nie miała częstego kontaktu z wodą, postawienie takiej donicy pod daszkiem wydaje się optymalnym rozwiązaniem.

Przedłużyć życie doniczki

Niezależnie od rodzaju i materiału, każda doniczka będzie nam dłużej służyć, jeżeli zadbamy o jej regularne czyszczenie i odświeżanie. Wystarczy do tego miękka szczotka, którą na sucho oczyszczamy naszą doniczkę: z wewnątrz oraz z zewnątrz. Ten prosty, ale regularnie stosowany zabieg pozwoli nam na długo cieszyć się każdą tarasową donicą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here