Do czego stosuje się złącza Camlock?

0
1162

Złącza Camlock, nazywane również Kamlok lub Kamlock to elementy armatury przemysłowej do podłączania przewodów i węży. Są to produkty znormalizowane według amerykańskiej normy wojskowej MIL-C-27487, określają je też europejskie normy EN 14420-7.

Złącza Camlock wyróżniają się na tle innych podobnych elementów trwałością, niezawodnością, prostą budową i nieskomplikowaną obsługą. Umożliwiają one w szybki i łatwy sposób łączenie różnego rodzaju węży i przewodów. Złącza tego typu znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłu.

Zalety i zastosowanie Camlock

Złącza Camlock są niezwykle popularne na całym świecie i korzysta się z nich w wielu dziedzinach przemysłu. Sięga się po nie ze względu na ich nieskomplikowaną konstrukcję, wytrzymałość i możliwość wygodnego i szybkiego montażu przewodów i węży sprężonego powietrza, wody i innych mediów roboczych. Możliwe jest wielokrotne podłączanie przewodów i węży pneumatycznych. Cechą charakterystyczną złączy Camlock jest ich symetryczność.

Obsługa złączy Camlock jest bardzo prosta. Wtyk jest umieszczany w gnieździe złącza z otwartymi dźwigniami. Wtyk jest następnie ręcznie blokowany w gnieździe poprzez obrót dźwigni blokujących. Połączenie wtyku jest szczelne dzięki dociśnięciu uszczelki płaskiej znajdującej się w rowku gniazda. Air-Com oferuje również specjalne uszczelnienia do złączy Camlock.

Korzystając ze złączy Camlock należy pamiętać, że nie posiadają one funkcji odcinania medium. Z tego względu podczas łączenia przewody nie mogą być pod ciśnieniem.

Złącza Camlock mogą być zrobione z kilku rodzajów materiałów: aluminium, mosiądzu, stali nierdzewnej i polipropylenu. Są one wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza w budownictwie, górnictwie czy branży petrochemicznej, chemicznej i spożywczej. Podczas wyboru odpowiedniej złączki należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana i dostosować go do rodzaju medium.

Ciśnienie robocze złączy Camlock może wynosić od kilku do kilkunastu bar, w zależności od ich rozmiaru i materiału, z jakiego zostały wykonane. W Air-Com można znaleźć złącza z gwintami wewnętrznymi i zewnętrznymi (do R/Rp 6”) oraz z końcówkami do przewodów i węży (do średnicy wewnętrznej 150 mm/ 6”).

Złącza Camlock od wielu lat cieszą się zasłużonym zaufaniem specjalistów i fachowców. Dzięki swojej niezawodności, szczelności i trwałości zapewniają one bezpieczeństwo pracy wielu instalacji przemysłowych.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here