dieta ubogoresztkowa
fot. pexels.com

Zero waste to ostatnim czasem doskonały sposób na życie, a także bycie ekologicznym. Zero waste opiera się na idei niemarnowania niczego. Dotyczy to również żywności, którą statystycznie bardzo często i w dużych ilościach wyrzucamy, gdyż jest przeterminowana albo już nam nie smakuje. Na czym polega dieta ubogoresztkowa? Sprawdź!

Dieta ubogoresztkowa

To dieta, która nie tylko nie pozwala na pozostawienie ogromnej ilości jedzenia, którego nie chcemy zjeść, to również dieta, która jest uboga w błonnik. Nie jest ona dietą odchudzającą, ale dietą leczniczą, którą stosuje się przy konkretnych chorobach jelit.

Wówczas spożywa się określone produkty, które zawierają śladową ilość błonnika, który nie podrażnia błon śluzowych jelita, a tym samym nie doprowadza do stanu zapalnego. Dieta ubogoresztkowa to dieta, której głównym zadaniem jest oszczędzenie jelit poprzez eliminację z pożywienia produktów, które działają drażnią na nie.

Co jeść?

Zawiera ona minimalną ilość nietrawionych w przewodzie pokarmowym człowieka polisacharydów roślinnych. Dostarcza ona zaledwie 10 gramów błonnika, a składa się głównie z oczyszczonych produktów zbożowych, takich jak pieczywo, łuszczony ryż, makarony.

Nie powinno się w niej spożywać żadnych surowych owoców, zwłaszcza pestkowych. Dodatkowo należy zrezygnować z orzechów oraz warzyw, które są bogate w błonnik pokarmowy. Należy również ograniczyć spożywanie gruboziarnistych lasz oraz owsianki i razowego pieczywa, a także ostrych przypraw i alkoholu.

W przypadku choroby jelit częstym objawem, który sprawia ogromny dyskomfort osobie chorej, jest biegunka, która pojawia się w wyniku zaburzonego gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie. Chory wówczas traci ogromne ilości białka. Dieta bezresztkowa jest wysokoenergetyczna, wysokobiałkowa, a także niskotłuszczowa. Zjada się w niej 5-6 posiłków, które są mniejsza, ale spożywane w regularnych odstępach czasu, co nie obciąża znacznie układu pokarmowego osoby chorej.

Przeczytaj też: http://domosia.pl/co-jesc-na-diecie-1500-kalorii/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here