Tradycyjne dywany wełniane

Tradycyjne dywany wełniane przez lata służyły nie tylko ocieplaniu i wyciszaniu pomieszczeń, ale w krajach orientalnych były ważnym elementem religii, życia społecznego i rodzinnego. To właśnie Persję uznaje się za kolebkę sztuki tkania dywanów z wełny, do której nawiązują współcześnie produkowane przez polską fabrykę dywany Agnella oferowane przez sklep Topworld, o pięknych, fantazyjnych wzorach, które pasują do wnętrz urządzanych w różnorodnym stylu.

Wzory dywanów perskich

Dywany tkane w Persji ręcznie zdobione były motywami geometrycznymi oraz symetrycznymi, inspirowanymi częściowo naturą – kwiatami, w szczególności różą, która w tradycji Orientu jest symbolem życia. Pojawiały się również na nich wizerunki zwierząt oraz władców, dla których przygotowywane były te kosztowne elementy wyposażenia wnętrz. Podbój Persji przez władców arabskich spowodował zmianę wzornictwa dywanów, na których pojawiły się wersety z Koranu, a w XV wieku ich surowe formy zastąpiły z kolei motywy roślinne.

Właściwości dywanów wełnianych

Do dziś najbardziej cenionym materiałem do tkania dywanów również metodami maszynowymi jest wełna. Współcześnie używana wełna pochodzi z Nowej Zelandii, Polski, Tybetu oraz Anglii. W porównaniu z dywanami wykonanymi z materiałów syntetycznych, dywany wełniane odznaczają się lepszą sprężystością, odpornością na zaplamienia oraz ścieranie. Wełna, jako materiał naturalny, ma także właściwości antyelektrostatyczne i pomaga utrzymywać odpowiednią wilgotność w powietrzu w pomieszczeniach. Kiedy jest za dużo wilgoci – chłonie ją, oddając w porze suchej i tworząc przyjemny mikroklimat w domach oraz mieszkaniach, gdzie podłogi wyłożone są dywanami wykonanymi z tego włókna. Wełniane dywany odznaczają się także świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi i dźwiękochłonnymi. Ogrzewają pomieszczenie i chronią przed natarczywością dźwięków z zewnątrz. Jedynym ich minusem może być fakt, że wełna powoduje podrażnienia górnych dróg oddechowych u osób cierpiących na alergie. W ich przypadku lepszym wyborem będzie więc dywan z włókien syntetycznych.

Kolekcje dywanów Agnella

Białostocka fabryka, w której powstają oferowane przez sklep Topworld dywany Agnella (https://www.topworld.pl/produkty/dywany/dywany-tradycyjne-welniane/dywany-tradycyjne-welniane-agnella,2,7252) inspiruje się do dzisiaj tradycjami tkania dywanów wschodnich. To dlatego wzory dywanów tej marki odznaczają się szczególną fantazyjnością. Kolekcje takie, jak Magnus, Alabaster, Isfahan i Magic pozwalają na dopasowanie ornamentu do każdego stylu wnętrzarskiego. Dywany Isfahan mają szczególnie bogate wzornictwo, pasujące do stylu klasycznego, a dywany z kolekcji Magic – delikatne ażurowe wzory, idealnie sprawdzające się w nowoczesnych pomieszczeniach urządzanych w stylu skandynawskim.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here