Pęknięta rura? Bez paniki

Każdy z nas chociaż raz w życiu doświadczył przykrego zdarzenia jakim jest bez wątpienia awaria wodociągów. Jest to zwykle doświadczenie dość traumatyczne i niezależnie od tego, czy w naszym budynku pękła rura dostarczająca wodę czy też zapchał się odpływ w ubikacji powodując wybijanie raczej nieciekawej cieczy, z pewnością nie chcielibyśmy aby się kiedykolwiek powtórzyło.
Niestety specyfika sieci wodociągowych i kanalizacyjnych jest taka, że awaria może przydarzyć się wszędzie i to w najmniej oczekiwanym momencie, a jej skutki mogą okazać się dosłownie opłakane.

Zatem oprócz wykupienia polisy na wypadek takiego zdarzenia powinniśmy jeszcze zdawać sobie sprawę co robić w podobnej sytuacji, aby potem w panice i stresie nie szukać rozwiązania.
Po pierwsze gdyby w waszym budynku miała miejsce awaria sieci to nie wpadajcie w panikę. Co prawda usuwanie awarii wodociągowych to sprawa dość skomplikowana i lepiej żeby zajęło się nią pogotowie wodociągowo-kanalizacyjne, to jednak sami musimy też podjąć pewne kroki mające na celu zminimalizowanie jej skutków.

Warto więc podjąć takie czynności jak odcięcie wody, czy wyłączenie dopływu prądu jeśli na przykład wyciek jest dość intensywny i istnieje możliwość zalania gniazdek czy urządzeń elektrycznych.

Kolejnym krokiem powinno być wezwanie fachowej pomocy, czyli na przykład wejście na stronę https://pogotowiewodociagowe.pl/ i zgłoszenie zaistniałej sytuacji.

Następnie, o ile nic nam nie zagraża (np. porażenie prądem) można zabrać się za zabezpieczenie mienia znajdującego się w obszarze narażonym na zalanie. Woda potrafi dokonać całkiem sporych zniszczeń zwłaszcza jeśli chodzi o przedmioty szczególnie na nią wrażliwe jak dokumenty, książki, elektronika czy meble, więc warto je zabezpieczyć nawet jeśli tylko potencjalnie są narażone na uszkodzenia.

Po tym kroku pozostaje nam już tylko czekać na przyjazd ekipy pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego. Na szczęście w obecnych warunkach na podobne interwencje nie trzeba czekać szczególnie długo i zwykle już po kilkunastu minutach powinien zjawić się ktoś, kto rozpocznie usuwanie awarii. Oczywiście czas dojazdu może się wydłużyć na przykład ze względu na porę nocną, święto czy odległa lokalizacja nieruchomości, ale nawet i w takich przypadkach zwykle czas interwencji powinien być raczej zadowalający.

Niestety koszy usunięcia awarii wodociągowej może być niekiedy dość znaczny, ze względu na trudność naprawy, zatem warto też wykupić wcześniej polisę ubezpieczeniową chroniącą nas w takich sytuacjach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here