Producentów stolarki okiennej w dzisiejszych czasach jest tak wielu, że nie sposób zapoznać się ze wszystkimi z nich. Każdy z nich dokłada wszelkich starań by ich produkty cechowały się najlepszymi parametrami technicznymi i najlepszymi współczynnikami. Zależy im na tym, by izolacja akustyczna czy termiczna miała jak najwyższe współczynniki. Wszystko po to, by klienci, którzy zdecydują się na skorzystanie z ich oferty byli usatysfakcjonowani.
Obecnie jednym z wiodących na rynku producentów jest Veka. Jest to niemiecka marka, która prowadzi produkcję okien i profili okiennych w wielu krajach, w tym także w Polsce. Dzięki wysokiej jakości oferowanych wyrobów, producent ten cieszy się bardzo dobrymi opiniami dlatego klienci bardzo chętnie wybierają okna znajdujące się w proponowanej przez nich ofercie.
W ofercie Veki znajdziemy przede wszystkim okna PCV. Zaproponowana oferta ma za to bardzo szeroki zakres kolorystyczny. Możemy mieć okna w dowolnym kolorze, a nawet w dwóch kolorach: inne na zewnątrz i inne wewnątrz pomieszczenia. Dzięki bogatej kolorystyce możemy uzyskać efekt, dzięki któremu nasze okna będą wyglądać jak okna drewniane.
Przeglądając bardziej szczegółowo ofertę tego producenta okazuje się, że okna Veka występują w przeróżnych systemach. Dlatego przed podjęciem decyzji należałoby starannie przyjrzeć się różnicom pomiędzy tymi systemami, co dla laika może wcale nie być takie łatwe.
OknaVeka występują w wielu systemach, a na stronie producenta znajdziemy dość szczegółowe opisy poszczególnych z nich. Niektóre różnią się nieznacznie. Poniżej skrótowy opis każdego z nich.
– Artline 82 i 90– systemy 6-komorowe; głębokość ich zabudowy, czyli szerokość ościeżnic, to 90 mm; zapewniają zdecydowanie najwyższy poziom ochrony cieplnej;
– Softline 82 AD i MD – jego główną cechą są kształty, które są bardzo łagodnie zarysowane, wysokość konstrukcji natomiast jest niższa, dzięki czemu w systemie doświetlenie mieszkania jest dużo lepsze.;
– Softline 82 MD półzlicowany – podobnie jak w systemie Softline 82 ad i 82 md ma łagodnie zarysowane kształty i cechuje go lepsze doświetlenie mieszkania w związku z niższą konstrukcją;
– Perfectline Standard – ten system z kolei cechuje 5 komór w profilu ramy i 5 komór w profilu skrzydła. Głębokość jego zabudowy to 70 mm. System ten zapewnia ochronę cieplną na bardzo wysokim poziomie.
– Perfectline Oval – ten system cechuje tak samo jak poprzedni 5 komór w profilu ramy i 5 komór w profilu skrzydła. Głębokość jego zabudowy to 70 mm. System ten zapewnia ochronę cieplną na bardzo wysokim poziomie;
– Perfectline Swing – podobnie jak dwa poprzednie systemy ma 5 komór w profilu ramy i 5 komór w profilu skrzydła. Głębokość jego zabudowy to 70 mm. System ten również zapewnia ochronę cieplną na bardzo wysokim poziomie;
– Perfectline Wariant termiczny;
– Topline i Effectline – są bardzo eleganckimi systemami. Swój wygląd zawdzięczają ściętym krawędziom profili, uchwytom okiennym, zawiasom i jednolicie szarym uszczelkom;
Co z tego, że Veka jest takim wspaniałym, solidnym producentem skoro nie mamy pojęcia, który system będzie odpowiedni dla nas. Na co zwrócić uwagę, co jest ważne, co nie ma większego znaczenia przy wyborze okien? Ponieważ jak widać wyżej, na pierwszy rzut oka niektóre z nich są identyczne, najlepiej dokładnie zapoznać się z każdym systemem oddzielnie, porównać wszystkie parametry, wskaźniki, zalety i wady pod kątem umieszczenia tych okien akurat w naszym domu.
Przykład porównania dwóch najważniejszych systemów Veka, tj. Alphaline 90 i Veka Softline 82 znajdziecie na stronie: http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/okna-z-veki-czy-z-veki.
Doskonale tam widać jakie ościeżnice, skrzydła okienne, słupki stałe zostały wykorzystane w każdym z systemów i jakie rozwiązania zostały zastosowane. Wyraźnie widać jak wiele jest opcji. Iloma szczegółami różnią się te dwa systemy. Każdy ma jakieś inne elementy. I choć na pozór wydaje się, że oba systemy są praktycznie identyczne, to okazuje się, że naprawdę mają wiele bardzo znaczących różnic.
Dlatego najlepiej by było spotkać się bezpośrednio z przedstawicielem producenta, który w zrozumiały sposób pomoże nam przeanalizować zalety i wady poszczególnych systemów w odniesieniu do naszego indywidualnego projektu. Dzięki profesjonalnej pomocy ze strony producenta będziemy mogli podjąć świadomą decyzję, który system chcemy kupić.