Meble dziecięce

Pokój dziecięcy jest dla malucha miejscem zabaw, nauki i odpoczynku. Urządzając to pomieszczenie musimy pamiętać, by wszystkie elementy były starannie dobrane i nie stanowiły żadnego zagrożenia. Jakie zatem meble wybrać, by nasze dziecko mogło w pełni cieszyć się swoją przestrzenią?

Krzesło i biurko, czyli miejsce do nauki i ćwiczeń w pokoju dziecięcym

Przy biurku dziecko będzie spędzać większość czasu, dlatego musi być dla niego wygodne i przede wszystkim funkcjonalne. Biurko powinno posiadać wyprofilowaną przednią krawędź, by podczas nauki można było się wsunąć pod blat i oprzeć na nim nadgarstki oraz łokcie. Odpowiednie biurko dziecięce może nas kosztować około 200 złotych.

Biurko powinno spełniać konkretne wymagania:

  • Ważny jest spory blat, biurko musi być zarówno szerokie, jak i głębokie, by wszystko mogło znajdować się w odpowiedniej odległości. Dobry wymiar blatu biurka dla dziecka to około 120 x 60 centymetrów.
  • Mebel powinien mieć możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu zwiększymy komfort dziecka podczas nauki.
  • Dobrym pomysłem są szafki i szuflady wbudowane w biurko, dzięki którym możemy trzymać najważniejsze rzeczy w zasięgu ręki.
  • Przyda się także ścianka nadbiurkowa, która pozwala na instalację różnych akcesoriów.
  • Nowoczesne biurka posiadają otwierane kanały kablowe, dzięki którym łatwo podłączymy urządzenia elektryczne.
  • Możemy również zamontować tablicę suchościeralną, magnetyczną lub korkową nad biurkiem dziecka, gdzie znajdą się takie rzeczy jak: plan lekcji, zadania do wykonania z terminami. Dzięki temu dziecko o niczym nie zapomni.

Kolejnym ważnym elementem jest krzesło. Najlepiej zdecydować się na to, które posiada mechanizm obrotowy, regulację położenia i kąta oparcia, podłokietniki oraz kółka, dzięki którym dziecko łatwo może poruszać się po pokoju.

Pamiętajmy, że dziecko potrzebuje wygodnego krzesła, by prawidłowo się rozwijać i dbać o prosty kręgosłup. Wysokość siedziska musi być zatem odpowiednio dla niego dopasowana – stopy mają znajdować się na podłodze, a nogi tworzyć kąt prosty. Profesjonalne krzesło dla dziecka może kosztować około 150 złotych.

Jakie łóżko do pokoju dziecięcego?

Nasz maluch potrzebuje wygodnego i solidnego miejsca do snu i wypoczynku, musimy zatem wybrać porządne łóżko wykonane z najwyższej jakości materiałów, tak samo jak i materac. Powinno mieć ono wymiary 80 centymetrów x 160 centymetrów. Więcej przestrzeni daje dziecku większą wygodę, a przez to poprawia się komfort jego snu. Takie łóżko powinno charakteryzować się solidną konstrukcją, dzięki której nasz maluch będzie całkowicie bezpieczny.

Musimy wiedzieć o tym, że kupnem łóżka możemy sprawić dzieciom mnóstwo frajdy – na rynku bowiem dostępne są różne modele łóżek, na przykład w kształcie samochodu, czy pantofelka – mając takie łóżko dziecko chętnie będzie w nim przebywało i spało z uśmiechem na twarzy.

Dobrze, jeśli łóżko naszego malucha będzie mieć specjalną szufladę na dole, w której możemy schować nie tylko pościel, ale również ulubione zabawki dziecka.

Nie warto oszczędzać małych kwot przy zakupie wątpliwych mebli. Pamiętajmy, że nasze dziecko musi odczuwać pełen komfort i nie może istnieć jakiekolwiek ryzyko, iż zrobi sobie krzywdę. Musimy więc liczyć się z wydatkiem około 700 złotych.

Regały i inne meble na zabawki dziecka

W pokoju dziecka możemy zamontować regały, dzięki czemu dziecko będzie musiało nauczyć się dbać jeszcze bardziej o porządek.

Musimy pamiętać jednak o kilku kwestiach:

  • Pamiętajmy, by dobrać jego rozmiar do potrzeb naszego dziecka, aby mogło samodzielnie po wszystko sięgnąć, jednocześnie pamiętajmy o tym żeby znajdowały się na nim wyłącznie bezpieczne przedmioty.
  • Najlepiej wybrać regał, który posiada dużą ilość przegródek, schowków, niekiedy również szuflad – taki mebel idealnie nada się na przechowywanie różnych gier, puzzli, kolekcji lalek czy samochodów. Dziecko może również przechowywać na nim książki, akcesoria szkolne, do malowania i rysowania, dzięki czemu wszystko ma pod ręką.
  • Tutaj jednak musimy zacząć wymagać nieco więcej od naszego malucha: nie wystarczy już wszystkiego rzucić na regał, by dobrze wyglądało, mebel ten wymaga ułożenia na nim rzeczy, aby osiągnąć porządek.
  • To całkiem niezła lekcja utrzymywania ładu dla dziecka, możemy nawet dołączyć wycieranie kurzu z regału przez dziecko – powinno wiedzieć, że kurz nie sprzyja zdrowiu i należy regał utrzymywać w stałej czystości.

Regały mogą mieć różne kształty i wielkość, najlepiej zdecydować się na te, które wykonane są z drewna – jest to tworzywo naturalne, nie stanowi więc zagrożenia dla naszego dziecka. Pamiętajmy, by mebel był solidnie wykonany i w pełni bezpieczny. Ceny regałów zaczynają się od około 100 złotych, górna granica może sięgnąć nawet 2000 złotych.

Ponadto musimy wziąć pod uwagę wykończenie podłogi, odpowiednie oświetlenie oraz dodatki, które ożywią pomieszczenie i sprawią, że dziecko nie będzie chciało wychodzić ze swojego królestwa. Starajmy się wybierać żywe kolory i solidne materiały, które zapewnią mu bezpieczeństwo.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here