Kominek zapachowy

Nie trzeba być zaawansowanym fanem aromaterapii w domowym wydaniu, aby w kilku słowach opisać działanie popularnych kominków zapachowych. Nie trzeba być też wielkim znawcą aromatycznych gadżetów, żeby palmę pierwszeństwa w dziedzinie świec, kominków czy zapachowych olejków przyznać kultowej marce Yankee Candle. Jednak przymierzając się do zakupu odpowiednich akcesoriów należy wiedzieć, że kominek zapachowy ma wiele twarzy. I nie chodzi tu jedynie o mocno dekoracyjne oblicze takich uroczych podgrzewaczy…

Kominki zapachowe są piękne i funkcjonalne. Dodatkowo, świetnie spełniają się nie tylko w roli zawsze aktualnej ozdoby, ale i dekoracji okazjonalnej (ot, tematyczny, świąteczny kominek Yankee Candle, nawiązujący swoją formą do gwiazdek czy grudniowych choinek). Jakby tego było mało – kominki do aromaterapii mogą przypaść do gustu zarówno fanom pachnących świeczek, jak i miłośnikom skondensowanych, naturalnych olejków.

W tym pierwszym wypadku chodzi – rzecz jasna – o podgrzewacze dostosowane do pachnących wosków. Konstrukcja kominka jest tak zbudowana, aby uwzględniała miejsce na woskowy, aromatyczny bloczek, który należy podgrzać do odpowiedniej temperatury niewielką świeczką (tea light). Woski zapachowe mają swoich zwolenników przede wszystkim wśród fanów pachnących świec. Niektórzy amatorzy kominków dostosowanych do podgrzewania wosków skazują nawet, że ten rodzaj odświeżania jest o wiele bardziej skuteczny od tradycyjnych tumblerów.

W opozycji do wosków stoją aromatyczne esencje – wytwarzane jako efekt końcowy długiego procesu destylacji owoców, kwiatów czy roślin. Żeby wypełnić pokój taką aromatyczną esencją – potrzebny będzie kominek do olejków. Procedura – tak samo jak przy kominkach woskowych – jest prosta. Do wnętrza naczynia wlać należy odrobinę wody, a następnie wkropić niewielką ilość pachnącego olejku. Miksturę należy podgrzać drobną świeczką do chwili, aż woda nie zacznie parować, a przez to – uwalniać zapach zamknięty w esencji.

Obie metody są bardzo skuteczne i niezwykle widowiskowe. Kominek zapachowy – podgrzewany hipnotyzującym płomieniem świecy i uwalniający strużkę aromatycznego dymu – to świetny sposób na to, żeby wprowadzić do domu element nastrojowej magii. To także pomysł na praktyczne odświeżenie zastałego powietrza i wyeliminowanie nikotynowego zapachu wymieszanego z pozostałościami po gotowaniu czy pieczeniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here