podmurówka ogrodzenia

Podstawowym elementem większości ogrodzeń będzie odpowiednio wykonana podmurówka. Nie tylko dzięki niej całe ogrodzenie prezentuje się znacznie lepiej, często jest również dodatkowym zabezpieczeniem – chociażby przed spływającą z ulicy podczas ulew wodą deszczową. Podmurówka będzie także odpowiedzialna za długotrwałość całego założenia oraz o to, żeby ogrodzenie było solidnie posadowione w gruncie. To bardzo ważny element, którego wykonania nie wolno bagatelizować i która powinna zostać wykonana przez specjalistę – podmurówka ogrodzenia może być oczywiście również wykonana samodzielnie, jednak trzeba się na tym naprawdę dobrze znać, żeby wyszła solidna i trwała.

podmurówka ogrodzenia

Jak się za nią zabrać?

W  pierwszej kolejności zawsze musisz sprawdzić, jaki jest stan gruntu w miejscu, w jakim ma powstać ogrodzenie. Jeśli w planach masz ciężkie ogrodzenie albo grunt w jakimś miejscu nierównomiernie osiada, konieczne będzie postawienie fundamentu, a więc podmurówka ogrodzenia  na całej długości, koniecznie zawsze poniżej tak zwanej strefy przemarzania. Zwykle jest to wartość między 80 a 140 centymetrów, w zależności od regionu.  Trzeba również pamiętać  o wykonaniu niezbędnych szczelin dylatacyjnych co 15 metrów, które będą zapobiegać pękaniu betonu na skutek nadmiernego naprężenia. Jeśli naszym zamiarem jest postawienie ogrodzenia składającego się ze słupków oraz z przęseł, nasza podmurówka ogrodzenia może być uskokowa. Pierwszy poziom, znajdujący się pod słupkami, mający przyjąć większe obciążenie, powinien być znacznie głębszy, poziom pod samymi przęsłami może być za to znacznie cieńszy.

Czego używać do wykonywania fundamentów?

Najlepszym materiałem będzie oczywiście betonowa wylewka. Podmurówka ogrodzenia powinna zostać wykonana w specjalnie przygotowanym odeskowaniu, które od razu nada odpowiedni kształt. Istnieje możliwość wykonania wylewki bez takiego odeskowania, jednak jedynie w gruntach, które nie osypują się, a więc na pewno nie w piaszczystych regionach, ponieważ taka podmurówka ogrodzenia w takim przypadku byłaby niemożliwa do wykonania. Po około dwóch tygodniach od wylania fundamentów można zacząć wykonywać pierwsze prace montażowe, ponieważ dopiero po tym czasie podmurówka ogrodzenia osiąga swoją wytrzymałość. Czasami sytuacja wymaga dodatkowego wzmocnienia – do tego używane jest zbrojenie, a więc metalowe pręty, połączone z czterech w jeden słup, zabezpieczone strzemionami. Dzięki temu fundament nie pęka, a to ważne w przypadku bardzo nierównych gruntów.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here