Jak za pomocą zasłon rozjaśnić pomieszczenie

Głównym powodem dlaczego warto mieć rozświetlone pomieszczenie jest naturalne światło docierające z okna. Warto zatem w pierwszej kolejności pomyśleć o takim jego wyeksponowaniu, które zapewni możliwie jak największy dostęp światła dziennego. Niewątpliwym sposobem na uzyskanie takiego efektu jest cała oprawa związana z oknami. Począwszy od: wielkości szyb, koloru ram okiennych, a skończywszy na odpowiednio dobranej oprawie okna od wewnątrz.

Co dają zasłony w pokoju?

Najlepszą, najtańszą i najbardziej efektywną metodą na rozjaśnienie pomieszczenia jest dobranie zasłon, które dadzą właśnie taki efekt. Przede wszystkim warto tutaj postawić na minimalizm. Jeżeli lokalizacja okna umożliwia duże dotarcie słońca do środka, to nie można tego ignorować. Warto tylko delikatnie podkreślić to miejsce, a najlepszym sposobem będą lekkie zasłony, w delikatnych kolorach. Koniecznie trzeba zrezygnować z zasłon zrobionych z ciężkich materiałów lub z takich, które mają kilka warstw. Nie są korzystne również wszelkie drapowania na zasłonach albo ciemne kolory, bowiem to nie tylko blokuje dostęp do światła słonecznego, ale sprawia, że całe pomieszczenie staje się ciężkie, masywne i po prostu mroczne.

Aby zasłony rozjaśniały pokój trzeba wybrać odpowiednią kolorystykę. Powinna ona współgrać z wyposażeniem pomieszczenia i być dostosowana do stylistyki wnętrza. Tutaj warto zastosować głównie kolory jasne, również pastelowe lub półprzezroczyste. Sam materiał zasłon, które mają służyć poprawie nasłonecznienia w pokoju powinien być lekki, a nawet w niektórych przypadkach przewiewny, tak by osłaniał delikatnie okno, pozwalając światłu dotrzeć do środka. Idealną tkaniną wtedy okazuje się tiul, który daje możliwość uzyskania ciepłego, jasnego klimatu w pomieszczeniu.

Dobrym sposobem na uzyskanie takiego efektu jest zrezygnowanie z wszelkich dodatkowych ozdób wokół okna. Tym samym, aby pomieszczenie było rozjaśnione, powinno się zrezygnować z ustawiania czegokolwiek na parapetach. Dzięki temu więcej naturalnego światła dociera do pokoju i nic go nie zasłania. Jedynym wyjątkiem w tej sytuacji są przedmioty o szklanej teksturze, które przepuszczają światło słoneczne i rozpraszają je na cały pokój.

Jak jeszcze można uzyskać jasność w domu?

Aby uzyskać jak najlepszy efekt rozjaśnionego pomieszczenia można zastosować jeszcze kilka dodatkowych trików. Przede wszystkim całe lub chociaż część wnętrza powinna być w jasnych barwach. Dotyczy to głównie ścian, podłóg oraz mebli. Następnie samo wyposażenie i dodatki nie powinny być wykonane z ciężkich materiałów i wzorów. Tutaj warto zastosować jasne tkaniny, lekkie dywany, pastelowe poduszki i delikatne wzory. Wszystkie te zabiegi powinny sprawić, że pomieszczenie nabierze lekkości, będzie odpowiednio nasłonecznione i rozjaśnione. Jednak podkreślić należy, że oprawa wokół okna jest najistotniejsza, dlatego warto zastosować zasłony, które umożliwią uzyskanie jak najlepiej rozświetlonego wnętrza. Dobrze dobrane zasłony z internetowego sklepu Świat Firan i Zasłon (swiatfiranzaslon.pl) sprawią, że promienie słońca będą wnikać wprost do pokoju i nadadzą mu więcej naturalnego światła.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTacchini – wybierz meble najwyższej jakości
Następny artykułDrewniane place zabaw
Redakcja Urzadzajmy.pl
Pasjonatka interior designu, czyli urządzania wnętrz. Zaczynała we wczesnych latach 2000 i do dnia dzisiejszego rozpoczynając kolejny projekt cieszy się jak małe dziecko :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here