Jak wybrać kosiarkę do ogródka?

0
1303

Na rynku dostępnych jest wiele kosiarek różnego rodzaju. Może się wydawać, że im bardziej profesjonalna, tym lepiej. W rzeczywistości jednak większość producentów ma specjalne linie sprzętów zaprojektowanych właśnie pod kątem indywidualnych użytkowników i przydomowych zastosowań.

Kosiarki profesjonalne są zazwyczaj bardzo skuteczne, ale też ciężkie i głośne. Świetnie sprawdzają się do koszenia traw w parkach i na innych terenach powyżej 1000 mkw. Jednak do przydomowych zastosowań mogą być po prostu niepraktyczne. Poza nieadekwatną ceną, minusem będzie też trudność ich przechowywania. Spaliny i hałas typowe dla kosiarek spalinowych nie są przeszkodą na dużym terenie, ale z pewnością będą przeszkadzać sąsiadom na osiedlu segmentów.

Kosiarki elektryczne i akumulatorowe

W przydomowych ogródkach zdecydowanie lepiej sprawdzają się urządzenia zasilane na prąd, jak kosiarki Oleo Mac K35 P czy K 40 P. Działają one o wiele ciszej od spalinowych i wystarczą do ogródka o powierzchni kilkuset metrów. Niska waga i kółka ułatwiają korzystanie z nich. Są też stosunkowo lekkie, np. kosiarka Oleo Mac K 35 P waży tylko ok. 12 kg. Można ją z łatwością zmieścić w szopie czy garażu. Wybierając taki sprzęt, można dobrać szerokość koszenia. Na większych terenach duża będzie najlepsza, ale do koszenia pod ławkami czy za krzakami może sprawdzić się węższa kosiarka.

Ci, którzy mają do czynienia z wymagającym terenem, mogą wybrać traktorki koszące. To o tyle praktyczne, że w przeciwieństwie do kosiarek profesjonalnych, można za ich pomocą obsłużyć duży teren, nie męcząc się. Kierowca siedzi wygodnie w fotelu i decyduje tylko, gdzie ma pojechać kosiarka. Oleo Mac ma w swojej ofercie np. traktorek ogrodowy z bocznym wyrzutem czy kosiarki samojezdne. Jeśli teren jest naprawdę pofałdowany i pełen zagłębień, najlepiej sprawdzi się kosiarka tego typu z kołami terenowymi.

A może kosiarka bez napędu?

Nieograniczona kablem ani akumulatorem i do tego cicha? Brzmi jak kosiarka idealna! Takie atuty mają kosiarki pozbawione napędu. Służą raczej do mniejszych terenów, bo koszenie nimi zbyt dużych powierzchni byłoby uciążliwe, ale dla właścicieli małych ogródków mogą być idealne. Brak emisji spalin sprawia, że jest to dobre narzędzie do ogródków blisko domu w gęstej zabudowie, a także wszędzie tam, gdzie trzeba ograniczyć emisję hałasu. Wygodne kółka i pojemny zbiornik sprawiają, że to idealny sprzęt do komfortowej pracy w całym ogrodzie dla kogoś, kto jednocześnie chce cieszyć się śpiewem ptaków. Poza tym nie ogranicza go brak prądu czy paliwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here