Jak działa zmiękczacz wody

Zmiękczacz do wody to urządzenie niewielkie, jednak skutecznie działające, usuwające z wody jony odpowiedzialne za jej twardość (te wymieniane są na jony sodu). Zastosowanie zmiękczacza sprawia, że do domowej instalacji trafia odpowiednio zmiękczona woda, co eliminuje problem związany z osadzaniem się kamienia.

Dlaczego warto stosować zmiękczacze do wody?

Czym są zmiękczacze do wody? To specjalne filtry, których zastosowanie pozwoli na trwałe i co najważniejsze skuteczne usunięcie z wody jonów twardości, czuli przede wszystkim wapnia i magnezu. Te pierwiastki w nadmiarze w wodzie nie wpływają pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale również na stan instalacji wodnej oraz sprzętów AGD. Twarda woda wymaga również stosowania zdecydowanie większej ilości detergentów i środków do prania, co nie jest rozwiązaniem ekonomicznym i sprzyjającym domowemu budżetowi. Ponadto w twardej wodzie niezbyt dobrze rozpuszczają się mydła i szampony, a kąpiel w takiej wodzie prowadzi do przesuszenia się skóry.

Jak zbudowany jest zmiękczacz wody?

Na rynku dostępne są bardzo różne zmiękczacze do wody, jednak największą popularnością cieszą się dwa typy:

  • kompaktowe urządzenia z butlą i pojemnikiem na solankę, zamknięte w jednej obudowie,
  • urządzenia dwuelementowe z osobną butlą i zbiornikiem na tabletki solne.

Pierwsze urządzenie jest wygodne w zastosowaniu i nie zajmuje wiele miejsca, stąd też wybierane jest zdecydowanie najczęściej. Oba modele można znaleźć, przeglądając ofertę na stronie internetowej https://arenalazienek.pl/pl/c/Zmiekczacze-wody/528/.

Niezależnie od modelu postawą działania zmiękczacza jest butla ciśnieniowa wypełniona żywicą jonowymienną. Istotnym elementem urządzenia są również elementy doprowadzające wodę surową, odprowadzające zmiękczoną i rozprowadzające solankę oraz wodę popłuczną. Zmiękczacz wody sterowany jest specjalną głowicą, która odpowiednio zaprogramowana pozwala na właściwą pracę i regenerację odkamieniacza wody. Z tego też względu przy wyborze urządzenia zmieniającego twardość wody to właśnie na głowicę należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności.

Jak działa zmiękczacz do wody?

Pierwszy etap działania zmiękczacza do wody to wytworzenie solanki – w tym celu do zbiornika z tabletkami solnymi doprowadzana jest woda. Następnie jest ona zasysana do butli z żywicą zmiękczającą, gdzie przepływając w kierunku przeciwprądowym, likwiduje jony wapnia i magnezu, zastępując je jonami sodu. Powstałe w wyniku procesu popłuczyny odprowadzane są do ścieków. Ostatni etap to płukanie. Złoże płukane jest już bez solanki. W czasie płukania wstecznego (woda przepływa od dołu do góry) usuwane są ostatnie złogi solanki, a zmiękczacz przygotowany do kolejnego zastosowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here