Firany na metry – ile kupić firanki ?

Firanki na metry – najprostsze i jednocześnie najtańsze rozwiązanie pozwalające na stworzenie szybkiej, a jednocześnie eleganckiej dekoracji okiennej. Jedyny szkopuł tkwi w tym, by kupić jej odpowiednią szerokość. Zbyt szeroka, będzie wymagała zbyt dużej ilości marszczenia i może być zbyt gęsta. Zbyt wąska, nie pozwoli na atrakcyjne wizualnie upięcia.

Jak dobrać firany na metry do szerokości okna?

Standardowo uznaje się, że firany na metry kupuje się w podwójnej szerokości w stosunku do szerokości karnisza. Taka szerokość pozwala na swobodne zmarszczenie firanki i daje pewność, że jej nie zabraknie. Czy jednak zawsze takie obliczenie będzie prawidłowe? Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonana jest firanka i jaki efekt chcemy za jej pomocą uzyskać.

Żakardowe firany na metry i ich szerokość

Firany na metry żakardowe, ciężkie, o gęstym wzorze nie powinny być zbyt mocno marszczone, bo zaciemnią pomieszczenie i nie pozwolą na wnikanie do niego światła. Przy takich firankach zdecydowanie wystarczy dołożyć do szerokości karnisza 2/3 jego długości i marszczenia zaplanować nieco rzadziej.

Firany na metry – tiul i woal

Firany na metry z woalu lub tiulu najczęściej osadza się na marszczonej taśmie. W zależności od tego jaką taśmę wybierzemy, trzeba liczyć się z nawet większym niż 1:2 zużyciem materiału. Najwięcej materiał wymaga taśma naprzemienna, zwana również smokową –najchętniej wybierana do firan na metry z woalu lub tiulu. W ich przypadku marszczy się firankę w stosunku 1:2, bądź 1:3.

Gipiurowe firany na metry

Firany na metry z gipiury najczęściej wiesza się z kontrafałdą. Można w tym celu wykorzystać taśmę marszczącą (choć wtedy przeszycie kontrafałd powoduje, że firanki nie będzie można zastosować już na oknie o innej szerokości). Taka budowa firanki zapewnia pełną, rozłożystą ekspozycję wzoru, który w firance z gipiury jest najważniejszy. Kontrafałda daje też pewność równego rozłożenia firanki na karniszu. Przy wyborze tej metody pamiętajmy, że nie oszczędzimy tu na materiale. Kupić trzeba przynajmniej 3 razy tyle firanki ile wynosi szerokość karnisza.

Największy wybór firanek na metry do pokoju i salonu, firanki metrażowe żakardowe i woalowe do kuchni i dla dzieci znajdziesz w sklepie internetowym https://firaneo.net/firany-na-metry

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here