Czy grzejnik łazienkowy to dobra inwestycja?

0
1018

Rozważasz zakup grzejnika łazienkowego, ale nie masz pewności, czy to na pewno się opłaca? Na wydajność grzejników łazienkowych elektrycznych wpływa wiele czynników m.in. miejsce ich montażu. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę? Jaki model sprawdzi się najlepiej? Doradzamy.

Moc grzewcza grzejnika łazienkowego

Najważniejsza rzecz, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest moc grzewcza. Dlaczego? Nie wszystkie grzejniki elektryczne łazienkowe to de facto grzejniki. Dużą część modeli stanowią suszarki, ale co ważne – i one mogą dogrzać niewielkie pomieszczenie.

Moc suszarek łazienkowych jest niewielka i zwykle wynosi 30-70W. To wystarczająca siła grzania do wysuszenia ręczników czy ubrań. Z pewnością nie zastąpi systemu grzewczego w dużej łazience, ale małą może w jakimś stopniu dogrzać np. na czas kąpieli.

Jeśli chcesz, aby urządzenie ogrzało całą łazienkę, szukaj grzejników łazienkowych elektrycznych o mocy 300W i więcej. Pamiętaj jednak, aby najpierw obliczyć, ile ciepła tak naprawdę potrzebujesz, bo moc grzewczą należy dobrać do wielkości łazienki.

Rodzaj grzejnika

Grzejniki łazienkowe elektryczne mogą mieć różne kształty, ale bez wątpienia najpopularniejsze są drabinkowe. To urządzenia, które nie tylko dobrze oddają ciepło, ale są też praktyczne. Można na nich powiesić mokre ręczniki czy ubrania. Zajmują niewiele miejsca.

Na rynku są też dostępne grzejniki połączone z lustrem. To nowoczesne urządzenia, które wyświetlają godzinę, mają sensor ruchu i inne przydatne funkcje. Znajdziesz je w ofercie znanej firmy Atlantic np. na tej stronie.

Gdzie należy zamontować grzejnik elektryczny łazienkowy?

Aby uzyskać najlepszą wydajność grzejnika i nie stracić ciepła, trzeba zamontować urządzenie w odpowiednim miejscu.

Grzejnik elektryczny łazienkowy nie powinien znajdować się obok lub pod kratką wentylacyjną, bo ta zasysa powietrze do środka. Może więc zabrać ciepło, nim to zdąży nagrzać pomieszczenie. Należy też unikać bezpośredniego sąsiedztwa wanny lub umywalki – grzejniki nie mogą mieć styczności ze strumieniem wody. Ponadto urządzenie powinno znajdować się raczej nisko (nawet tylko 10-15 cm nad podłogą). Im wyżej, tym szybciej ciepło unosi się ku górze.

Czy to się opłaca?

Grzejniki łazienkowe (suszarki) można kupić już za 300 zł, więc urządzenia te są relatywnie tanie. Nie jest to inwestycja, która znacznie nadszarpnie domowy budżet. Grzejniki elektryczne łazienkowe z prawdziwego zdarzenia są już nieco droższe. Te o mocy 300W zaczynają się od ok. 450 zł, a te połączone z lustrem kosztują nawet 900 zł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here