Aranżacja altany ogrodowej w zgodzie z naturą

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią cieplejsze dni, które z przyjemnością spędzimy w przydomowym ogrodzie. Spacery wśród pięknych drzew i pachnących kwiatów to sama radość. Jeszcze większą jest spędzenie tego czasu z rodziną w przytulnie urządzonej, wygodnej altanie. Jak powinna prezentować się mała architektura ogrodowa?

Idealne kształty

Możliwości mamy bardzo wiele. Wszystko zależy od stylu naszego ogrodu i naszych własnych preferencji. Niektórzy stawiają na delikatne, ażurowe konstrukcje o romantycznym charakterze. Wyszukane kształty wprowadzają nieco magii i wtapiają się w naturalny krajobraz. Inny klimat mają bardzo otwarte, przewiewne altany, składające się praktycznie ze spadzistego dachu na imponujących filarach w stylu antycznym. Jeśli stawiamy na praktyczność, możemy zdecydować się na bardziej zamkniętą budowlę z oknami w stylu werandy.

Oprócz stylu ważne są również materiały i kolory. Najczęstszym wyborem jest drewno. Wśród roślinności wygląda ono naturalnie, a odpowiednio zaimpregnowane może służyć nam przez wiele lat. Jasny odcień brązu lub biel dodadzą uroku i poetycznego klimatu. Ciemniejsze kolory, np. miodowy, wniosą wrażenie przytulności.

Mniej estetyczny, choć trwalszy będzie metal. Jeśli zależy nam zarówno na wytrzymałości jak imponującym designie, idealnym rozwiązaniem będzie kamień. Taka murowana altana przetrwa każde warunki pogodowe i świetnie wpisze się w scenerię.

Równie ważne jest zadaszenie. Może być ono drewniane, albo zrobione z dachówek. Dach prezentuje się dobrze, jeśli różni się kolorem od reszty. Najlepiej wyglądają kolory w ciemniejszej tonacji niż ścianki. Popularne są ceglane barwy w połączeniu z bielą. Takie połączenie przywodzi na myśl śródziemnomorskie wille z Grecji, Włoch czy Hiszpanii.

To co wewnątrz

 Do idealnej altany potrzebne są idealnie dopasowane sprzęty. Odpowiednie meble do ogrodu sprawią, że poczujemy się w pełni zrelaksowani. Ich liczba i wielkość zależy od rozmiarów altany. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią, możemy pozwolić sobie na pokaźny stół i większą ilość krzeseł, aby spędzać czas w większym gronie. Do mniejszej budowli warto wstawić lekkie, łatwe w przenoszeniu wyposażenie, np. wiklinowe lub składane.

Jeśli dysponujemy miejscem, możemy ustawić w altanie niewielkie skrzynie lub kosze, w których ukryjemy wszystkie potrzebne sprzęty. Dzięki temu będziemy mieć pod ręką dodatkowe koce i poduszki, sprzęt do rozpalania grilla czy narzędzia ogrodnicze. Dobierając wewnętrzne wyposażenie, zwróćmy uwagę na to, czy kolorystycznie pasuje ono do naszej altany.

W aranżacji warto postawić na recykling i tworzyć niepowtarzalne przedmioty z niepotrzebnych już materiałów. Na przykład stare, drewniane palety zamieńmy na wygodne siedzisko wyłożone poduszkami, a wyszczerbione naczynia wykorzystajmy jako stylowe doniczki dla mniejszych roślin.

Miejsce dla wszystkich

Pożądany klimat uzyskamy przez wybór właściwych dodatków. Niewielkie lampiony albo girlandy świetlne stworzą po zmroku romantyczną atmosferę. Podobny efekt dadzą zwiewne, jasne zasłony zawieszone dookoła.

Przestrzeń sprzyjającą rozrywce i spotkaniom towarzyskim zapewni specjalnie wyznaczone miejsce na grilla lub ognisko obok altany. Dyskretnie zamontowane pod zadaszeniem głośniki przydadzą się podczas zabaw z dziećmi lub wieczornych tańców.

Piękne sąsiedztwo

Warto dobrze przemyśleć roślinność w otoczeniu altany. Ważna jest nie tylko kompozycja i kolorystyka, ale także specyficzne potrzeby poszczególnych gatunków. Na przykład imponujące rozmiarami i kolorami hortensje potrzebują cienia oraz osłony przed wiatrem. Taką ochronę może zapewnić im mała architektura ogrodowa!

Bliskość bzu lilaka zapewni nam niezwykłe doznania zapachowe. Z kolei róże zasadzone dookoła altany dodadzą jej charakteru i będą cieszyć oko kolorami. Pięknie będą wyglądać również zielone iglaki, np. tuje, jałowiec lub cyprysy. Wspaniały efekt zapewnią ozdobne trawy, jak chociażby maskat chiński występujący w odmianach od żywej zieleni po stłumioną czerwień.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here