Alergia – choroba XXI wieku. Jak z nią walczyć? Czy oczyszczacz powietrza jest niezbędny?

0
1417

Alergia wziewna dotyczy osób w każdym wieku. Wiąże się z nią wiele przykrych dolegliwości, takich jak katar czy zapalenie spojówek. Szczególnie uciążliwa staje się w okresie pylenia roślin. Czy istnieją sposoby, aby zminimalizować kontakt z alergenami i zmniejszyć intensywność dolegliwości?

Czym jest alergia?

Wyraz “alergia” pochodzi od greckich słów allos – inny i ergon – działanie. Jest to dolegliwość, która polega na nadmiernej reakcji organizmu na substancje, które przeważnie nie należą do specjalnie szkodliwych. Uczulają bardzo często produkty spożywcze, np. orzeszki arachidowe czy mleko krowie. Wtedy mamy do czynienia z tzw. alergią pokarmową. Jeśli organizm reaguje negatywnie po bezpośrednim zetknięciu alergenu ze skórą, to mówimy wtedy o alergii kontaktowej. Trzecim, bardzo popularnym rodzajem alergii, szczególnie dolegliwym w okresie wiosennym, jest alergia wziewna. Powoduje ją wszystko, co dostaje się do organizmu w trakcie oddychania, np. pyłki roślin.Alergia zaliczana jest do jednej z chorób cywilizacyjnych, a liczba alergików z roku na rok wzrasta. Nie jest możliwe trwałe i całkowite wyleczenie tej dolegliwości.

Alergia wziewna u dorosłych i dzieci

Alergia wziewna jest dolegliwością, która może występować u osób w każdym wieku. Choć do niedawna lekarze sądzili inaczej, to pierwsze objawy mogą pojawiać się nawet u osób dorosłych. Ponadto alergia jest dolegliwością zmienną w czasie – mogą następować okresy remisji i nasileniu objawów lub pojawiać się nowe alergeny.

Przyczyny alergii wziewnej

Dolegliwości alergii wziewnej mogą nam towarzyszyć nie tylko wiosną, ale przez cały rok. Pierwsze alergeny roślinne pojawiają się już na przedwiośniu. W pierwszym kwartale szczególnie uciążliwe są kwitnące drzewa, pyłki olchy, brzozy i leszczyny. Maj to czas, w którym pojawiają się mocno alergizujące pyłki traw, a niedługo po nich kwitną zboża. Do września musimy zmagać się z pyłkami bylicy, a jesienią w powietrzu pojawiają się zarodniki grzybów pleśniowych, pochodzących m.in. ze zbutwiałych roślin. Zima wbrew pozorom wcale nie przynosi wytchnienia; wtedy we znaki dają się inne rodzaje alergenów. Okres grzewczy, który wiąże się z wysoką temperaturą we wnętrzach i rzadszym wietrzeniem, sprzyja uaktywnieniu się roztoczy kurzu domowego. Niezależnie od pory roku tak samo uciążliwe są alergeny pochodzenia zwierzęcego, takie jak sierść, ślina, pierze itp.

Dolegliwości alergiczne

Reakcje alergiczne mogą różnić się u poszczególnych osób rodzajem i nasileniem. Organizm inaczej zachowuje się w zależności od tego, z jakim alergenem ma styczność. Możemy jednak wyróżnić najczęściej występujące dolegliwości przy alergii wziewnej, a jest to przede wszystkim wodnisty katar przy jednocześnie zatkanym nosie oraz intensywne łzawienie oczu, nierzadko w połączeniu z zapaleniem spojówek. Często pojawia się też suchy, męczący kaszel, nasilający się szczególnie w nocy i po wysiłku fizycznym. Przez sporą część czasu, w okresie pylenia roślin, towarzyszy alergikom uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją. Wśród mocniejszych dolegliwości występować mogą bóle głowy, a nawet stany podgorączkowe. W niektórych przypadkach silniejsze objawy mogą przerodzić się w astmę oskrzelową.

Jak pozbyć się alergenów z domu

Całkowite wyeliminowanie alergenów z otoczenia nie jest możliwe, jednak można znacznie ograniczyć kontakt z nimi. Przede wszystkim w okresie pylenia staraj się jak najrzadziej przebywać w lesie, parku lub na łące, a po powrocie do domu umyj twarz i zmień ubranie. Jeśli nie chcemy rezygnować z kontaktu z naturą, dobrą opcją będzie korzystanie z maski antysmogowej. Filtry HEPA zatrzymują nie tylko smog, ale również alergeny. Żeby ochronić oczy przed kontaktem z pyłkami, noś okulary przeciwsłoneczne.  Unikaj spalin, mocnych perfum i dymu papierosowego, ponieważ mogą nasilać i tak nieprzyjemne już objawy alergii.

Przebywając w domu staraj się wietrzyć pomieszczenia wieczorem lub po deszczu, bo wtedy w powietrzu alergenów znajduje się najmniej. Często myj podłogi i ścieraj kurze, staraj się też nie wietrzyć ubrań i pościeli na zewnątrz. Zadbaj o odpowiednią wilgotność w domu – zbyt suche powietrze podrażnia drogi oddechowe, a zbyt wilgotne sprzyja powstawaniu zarodników pleśni i grzybów. W tym celu przydadzą się takie urządzenia jak nawilżacz i osuszacz powietrza lub najlepiej oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania i jonizacji.

Oczyszczacz powietrza dla alergika

W walce z alergią jednym z najlepszych sposobów jest korzystanie z domowego oczyszczacza powietrza. Liderem w tej branży jest japońska marka Sharp, która w swoich urządzeniach stosuje wysokiej klasy filtry HEPA oraz węgiel aktywny, które usuwają z pomieszczenia zanieczyszczenia gazowe (LZO, dym papierosowy) oraz cząstki stałe: alergeny, pyłki, kurz, roztocza, bakterie, a nawet pyły zawieszone PM2.5 i PM10, robiąc to ze skutecznością 99,97%. Większość modeli, jak np. Sharp KC-D40EUW posiada wmontowany nawilżacz i jonizator. Ten pierwszy dba o to, żeby powietrze było zawsze odpowiednio nawilżone, chroniąc w ten sposób nasze drogi oddechowe przed podrażnieniem. Dzięki odpowiednim czujnikom poziom wilgotności nigdy nie będzie za wysoki. Jonizator usuwa z powietrza wirusy oraz zarodniki pleśni i grzybów, które również wywołują reakcje alergiczne.

Oczyszczacze powietrza Sharp

W ofercie marki Sharp znajdziemy modele przeznaczone do pomieszczeń o różnej wielkości, mniej i bardziej zaawansowane, wszystkie tworzone w myśl zasady “włącz i zapomnij”. Dzięki cichej pracy mogą pracować również w nocy, a dzięki blokadzie rodzicielskiej sprawdzą się w pokoju dziecka. Oczyszczacze powietrza Sharp to najlepszy wybór dla alergika.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDlaczego warto założyć panele fotowoltaiczne?
Następny artykułMeble Hugle
Redakcja Urzadzajmy.pl
Pasjonatka interior designu, czyli urządzania wnętrz. Zaczynała we wczesnych latach 2000 i do dnia dzisiejszego rozpoczynając kolejny projekt cieszy się jak małe dziecko :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here