Czy wiedziałeś, że owady zapylające, kontrolują ok. 75% światowych upraw? Trudno uwierzyć, ale to prawda. Pszczoły są odpowiedzialne za zapylenie ogromnej ilości roślin – dzięki nim możemy spożywać warzywa i owoce. Bez ich pracy wiele gatunków nie byłoby w stanie wytworzyć nasion i owoców, co miałoby katastrofalne skutki dla gospodarki. Jeśli chcesz wspomóc ich działania, stwórz dla nich przyjazną przestrzeń do życia. Zobacz, jakie kwiaty skutecznie wabią pszczoły do ogrodu.
Szczeć pospolita
To roślina dwuletnia, która kwitnie od lipca do sierpnia i osiąga nawet 2 metry wysokości. W Polsce jest najczęściej spotykana na dziko, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojawiła się także w Twoim ogrodzie – tym bardziej, że cechuje się bardzo wysoką wydajnością miodową i nie wymaga szczególnych warunków uprawy. Bardzo dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ale poradzi sobie także w miejscach półcienistych. Optymalna dla niej będzie gleba o umiarkowanej wilgotności i zasadowym lub obojętnym odczynie. Szczeć pospolita wysiewana jest w maju do mieszanki kompostu, torfu i piasku w równych proporcjach.
Trojeść krwista Soulmate
Ta bylina nie jest szczególnie popularna w Polsce, mimo że prezentuje się naprawdę efektownie. Trojeść krwista Soulmate ma bujną kępę sztywnych i widlasto rozgałęziających się pędów, które dorastają do 100 cm wysokości i mają do 80 cm rozpiętości. Kwiaty są zabarwione na spokojny róż z jaśniejszym środkiem i zebrane w małe baldaszki. Okres kwitnienia przypada na lipiec i sierpień. Jeżeli chodzi o wymogi dotyczące uprawy roślina lubi stanowiska słoneczne i ciepłe. Przyjmie się na każdej glebie – wzrasta dobrze zarówno koło zbiorników wodnych, jak i rabatach.
Kłosowiec
Kłosowiec jest wieloletnią byliną z liśćmi pachnącymi anyżem i rurkowatymi kwiatami, które kwitną od czerwca do października, przyciągając pszczoły i motyle. Jest zdecydowanie łatwa w uprawie i nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wczesną wiosną, po ustąpieniu przymrozków, należy przyciąć zdrewniałe pędy i nawieźć kompostem lub nawozem bogatym w azot, aby stymulować jej wzrost. Kłosowiec może być sadzony na rabatach bylinowych, donicach czy tarasach – dobrze znosi suszę i jest odporny na mróz, dlatego będzie dobrym wyborem dla początkujących ogrodników.
Budleja Davida
„Motyli krzew” rośnie do 150 cm wysokości, a jego długie, ciemnozielone liście pokryte są drobnymi włoskami. Rodzi kwiaty w kolorze różowo-fioletowe – kwitnie od lipca do jesieni. Biorąc pod uwagę, że Budleja nie jest mrozoodporna należy wybrać jej ciepłe i osłonięte stanowiska. W ciągu sezonu zaleca się zasilanie rośliny nawozem wieloskładnikowym, aby zapewnić bujne kwitnienie. Jeżeli chodzi o glebę, najlepiej wybierać dobrze nasłonecznione stanowisko i podłoże przepuszczalne – w takich warunkach wzrasta najlepiej.
Lawenda wąskolistna
Roślina tworzy zwarte kępy i dorasta do ok. 50 cm wysokości. Kwitnie w lipcu i sierpniu, przyciągają całe hordy pożytecznych zapylaczy. W zależności od odmiany kwiaty mogą być fioletowe, białe, purpurowe, a nawet ciemno-różowe. Aby prawidłowo wzrastała potrzebuje stanowiska słonecznego i suchego oraz przepuszczalnej gleby z dużą zawartością wapnia. Jest mrozoodporna, ale może potrzebować okrycia przy długich mrozach. Charakteryzuje się dużą odpornością na suszę i słabo znosi zalanie korzeni, dlatego pojemniki do uprawy lawendy powinny mieć duże otwory w dnie.