Zestaw fotowoltaiczny – z czego się składa? Jak nie popełnić błędu podczas instalacji?

Wybór fotowoltaiki jako alternatywnego źródła energii jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem wśród Polaków. Nic dziwnego, w końcu generuje ono ogromne oszczędności. Co powinieneś wiedzieć o tym, zanim zdecydujesz się na zakup?

Czym jest fotowoltaika?

Pod tym terminem kryje się dziedzina nauki i techniki, która zajmuje się przetwarzaniem promieniowania słonecznego w energię elektryczną. To jedno z niewielu rozwiązań, które może być stosowane w każdym domu. W dodatku fotowoltaika bardzo skutecznie obniża rachunki w gospodarstwie. Oczywiście, koszt instalacji takiego zestawu oscyluje w granicach 20-25 tys. złotych, jednak suma ta szybko zwraca się do kieszeni klienta. To sprawia, że udział alternatywnych źródeł energii w światowej produkcji prądu nieustannie rośnie. Takie zmiany mają pozytywny wpływ na środowisko. Ograniczamy w ten sposób ingerencję w naturę, wykorzystując jej największe atuty. Oprócz energii słońca, chętnie wykorzystuje się siłę słońca i wody.

Jak skompletować zestaw fotowoltaiczny?

Co więc musimy zrobić, by nasza instalacja fotowoltaiczna była kompletna i sprawna? Przede wszystkim musimy postawić na nowe części od sprawdzonego dostawcy. W ten sposób będziemy mieć pewność, co do jakości i trwałości zestawu. Najważniejszym jego elementem są bez wątpienia panele fotowoltaiczne. To one przechwytują promienie słoneczne i zamieniają je w prąd stały. Od wielkości ogniw fotowoltaicznych zależy też wielkość i koszt całego zestawu. Jego moc określa się na podstawie rocznego zużycia prądu, dzięki czemu jesteśmy w stanie wybrać optymalne rozwiązanie. Jednak zestaw nie działałby prawidłowo, gdyby nie szereg innych urządzeń. Spośród nich najważniejszy jest falownik sieciowy, który odpowiada ze przemianę prądu stałego w prąd przemienny. Dzięki temu powstały na panelach prąd jest użyteczny w domu. Więcej o tym przeczytasz tutaj https://sklep.ekotechnologia.eu/c/24/gotowe-zestawy.html. Jednak to nie wszystkie elementy, z których składa się zestaw fotowoltaiczny. Niezbędne są także przewody solarne, instalacyjne, uziemiające, konektory szeregowe, ogranicznik przepięć oraz podstawy i wkładki bezpiecznikowe. Dopiero wówczas zestaw fotowoltaiczny będzie w pełni funkcjonalny i odporny na warunki atmosferyczne. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy zlecali zakup i montaż takiej instalacji. Na szczęście producenci oferują pełne wsparcie i pomogą nam nie tylko w zakupie, ale i zajmą się profesjonalnym montażem. Dzięki temu nasz zestaw fotowoltaiczny będzie nam służył wiele lat. Domowy budżet zaś nie będzie już tak napięty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here