pokoje dziecięce

Pokój dziecięcy zawsze jest pokojem wielofunkcyjnym: w nim dziecko śpi, bawi się, uczy oraz przyjmuje gości. Wszystko to należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu pokoju. Projektantka wnętrz Magda Knappe opowiada o głównych zasadach projektowania wnętrz dziecięcych.

Jakie materiały wybrać do pokoju dziecięcego?

Wybierając materiały do ​​pokoju dziecięcego, należy zwrócić uwagę na ich przyjazność dla środowiska i bezpieczeństwo. Podłogę najlepiej wykonać z deski warstwowej, korka, parkietu lub wytrzymałych paneli laminowanych. Jeśli to możliwe, lepiej nie używać płytek: są zbyt twarde i dziecko może zostać poważnie zranione, jeśli upadnie na podłogę. Wybierając dywan do pokoju dziecięcego, wybierz materiały syntetyczny: nie wywołują one alergii i maą wyższe właściwości hydrofobowe i antystatyczne niż materiały naturalne.

Sufity napinane są często wybierane w do pokoju dziecka – są praktyczne, nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a jednocześnie pozwalają na przykład imitować rozgwieżdżone niebo. Sufit napinany możemy zmienić w ciągu jednego dnia, dlatego łatwo będzie to zrobić, gdy dziecko dorośnie i zapragnie innego obrazu na suficie.

Lepiej wybrać proste drzwi do pokoju dziecięcego, bez szklanych wstawek. Takie drzwi zapewniają lepszą izolację akustyczną.

Do dekoracji ścian w pokoju dziecięcym użyj tapety, okładzin z korka lub pomaluj farbą na bazie wody, odporną na wilgoć, która dobrze znosi czyszczenie na mokro. Dobrym pomysłem będzie pomalowanie jednej ściany farbą tablicową, na której dzieci mogą bez obaw pisać i rysować.

Jakie meble wybrać do pokoju dziecięcego?

Wybierając meble do pokoju dziecięcego, zwróć uwagę czy meble mają specjalne oznaczenia dotyczące emisji szkodliwych substancji, w tym formaldehydów i fenoli. Meble do pokoju dziecięcego powinny być ergonomiczne i bezpieczne – trwałe, bez ostrych narożników. Wybierając łóżko dziecięce na antresoli lub łóżko dwupoziomowe, zwróć uwagę na wysokość barierki.

Dobrym pomysłem jest kupowanie mebli rosnących wraz z dzieckiem – łóżka o zmiennej długości, stołu i krzesła o regulowanej wysokości. W przypadku pokoju dziecięcego dobre jest również łączenie mebli w rodzaj mebli wielofunkcyjnych na przykład łóżko na antresoli + szafa lub łóżko + biurko.

Jakie strefy powinny znajdować się w pokoju dziecka?

W pokoju dziecka ważne jest stworzenie wygodnej i logicznej przestrzeni, w której dziecku będzie wygodnie i ciekawie. Oprócz ścianek działowych pomieszczenie możemy podzielić za pomocą mebli (szafki, regały), wielopoziomowego sufitu lub za pomocą tekstyliów np. zasłony. Podstawą każdego pokoju dziecięcego jest strefa rekreacyjna. Przeznacz dla niej miejsce z dala od drzwi wejściowych. Łóżko można stworzyć na podeście, w którym łatwo przechować pościel, ręczniki i niektóre ubrania sezonowe. Miejsce do nauki zwykle znajduje się przy oknie, aby wykorzystać jak największą ilość naturalnego światła. rysować i pisać w naturalnym świetle. Tutaj potrzebne jest dodatkowe oświetlenie (zarówno sufitowe, jak i w formie lampy stołowej), półki do przechowywania przyborów szkolnych i książek.

Miejsce do zabawy z wykładziną i półkami można połączyć ze strefą sportową, jeśli umieścisz w niej drążek ścienny lub drabinkę.

Jakie urządzenia mogą być potrzebne w pokoju dziecka?

Domowy nawilżacz powietrza może być bardzo pomocny, zwłaszcza jeżeli mieszkamy w nowym bloku ze szczelnymi oknami.

Jeśli to możliwe, dobrze jest zainstalować klimatyzator w pokoju dziecięcym – pomoże utrzymać optymalną temperaturę latem, ponieważ dzieci zwykle gorzej tolerują wysokie temperatury od dorosłych. Ważne jest, aby chłodne powietrze nie wiało bezpośrednio na dziecko podczas snu, nauki czy zabawy.

Jeśli dzieci mają więcej niż siedem lat, zaplanuj miejsce na telewizor, komputer, konsolę do gier. Wielu współczesnych producentów produkuje serię dziecięcych artykułów gospodarstwa domowego o nietypowym designie – zwróć na to również uwagę!

Zobacz również stronę projektanta wnętrz https://mkdezere.eu/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here