Urządzamy łazienkę

Odpowiednia aranżacja łazienki sprawia, że pomieszczenie to nie tylko świetnie wygląda, ale i jest wyjątkowo funkcjonalne. W dobrze zaprojektowanym pomieszczeniu żaden element nie jest przypadkowy, a jego umiejscowienie jest starannie przemyślane. Nie oznacza to jednak, że nie można sobie z tym zadaniem poradzić bez pomocy architekta wnętrz. Jak można samemu zaprojektować łazienkę, by dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń i zyskać wnętrze dopasowane do swoich potrzeb?

Sprecyzuj swoje oczekiwania i ustal budżet

Samodzielne projektowanie łazienki trzeba zacząć od ustalenia budżetu, jaki może być na ten cel poświęcony. To, za ile można urządzić łazienkę, zależy przede wszystkim od metrażu pomieszczenia oraz ilości sprzętów, jakie mają się w niej znaleźć.

Z tego powodu bardzo ważne jest określenie, czego właściwie potrzebujesz oraz co możesz w swojej łazience umieścić. Co będzie lepsze — wanna czy prysznic? Czy tworzysz projekt łazienki na poddaszu, która wymaga zastosowania konkretnych rozwiązań? Czy chcesz oddzielić toaletę i pralnię od pokoju kąpielowego, czy zmieścić wszystkie te funkcjonalności w jednym pomieszczeniu? To tylko niektóre z pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć, by stworzyć dobry projekt łazienki oraz dobrze przewidzieć wydatki.

Zadbaj o dobre rozmieszczenie sprzętów

Zarówno projekt dużej łazienki, jak i małego pomieszczenia, powinien zakładać wydzielenie dwóch stref: pielęgnacyjnej oraz kąpielowej. Na pierwszą składa się między innymi lustro, umywalka oraz miejsca do przechowywania. Na drugą — wanna lub prysznic oraz przestrzeń pozwalająca na rozebranie się przed kąpielą oraz wytarcie po niej w taki sposób, by poruszanie się nie było utrudnione obecnością innych sprzętów.

Zarówno tworząc projekt łazienki z wanną, jak i np. małej, z prysznicem, można zadbać o takie rozmieszczenie sprzętów, by zaakcentować obie strefy. Koniecznie trzeba tez zwrócić uwagę na odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia.

Dopasuj projekt do swoich potrzeb

Projektując łazienkę samodzielnie, łatwo jest zapomnieć o pewnych detalach, które mogą mieć znaczny wpływ na komfort korzystania z łazienki.

Przykład – jaka kabina prysznicowa będzie najlepsza? Wybierając kabinę, trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty jak dobór brodzika (czy potrzebujesz raczej głębszego modelu, czy lepsza będzie kabina bez brodzika, dostosowana np. do potrzeb osoby z niepełnosprawnościami?) czy miejsce montażu poszczególnych elementów jej wyposażenia (na przykład wysokość słuchawki czy deszczownicy dopasowana do wzrostu najwyższych domowników). W przypadku umywalki niektóre detale mogą być dopasowane do potrzeb osób leworęcznych; to samo dotyczy montażu takich elementów jak pojemniki na papier toaletowy czy różnego rodzaju wieszaków.

Oświetlenie — nie tylko obok lustra

Podobnie jak w przypadku każdego innego pomieszczenia, kluczowe znaczenie dla funkcjonalności łazienki ma odpowiednio dobrane oświetlenie. Również tutaj należy zadbać o taki dobór lamp, by stworzyć tzw. warstwy oświetlenia. Składają się na nie:

  • oświetlenie główne — lampa sufitowa (w przypadku projektu dużej łazienki może być ich więcej);
  • oświetlenie funkcyjne — lampy przy lustrze oraz w innych strefach, na przykład przy wannie lub prysznicu;
  • oświetlenie dekoracyjne — w przypadku łazienek najczęściej montowane w strefie kąpielowej.

Tworząc projekt łazienki z oknem, należy uwzględnić też dopływ światła dziennego. W zależności od wielkości i umiejscowienia okna może ono stanowić uzupełnienie dla oświetlenia głównego lub funkcyjnego.

Design — piękno i funkcjonalność

Jak zaprojektować łazienkę, by wyglądała na dopracowaną w każdym szczególe? Zadbaj o to, by dobierać sprzęty o spójnym designie, utrzymane w jednorodnej estetyce. Warto sięgać po produkty z jednej linii, które są dopasowane do siebie pod względem wzornictwa, ale także funkcjonalności.

Dobrze jest też zadbać o to, by zastosowane w wybranych akcesoriach rozwiązania technologiczne ułatwiały korzystanie z nich, zapewniały łatwe czyszczenie bądź oszczędne korzystanie z mediów. Przykładem są deski sedesowe wyposażone w mechanizmy samoopadające lub montowane na kranach perlatory, dzięki którym obniża się zużycie wody. Istotne jest też, by materiały wykończeniowe oraz sprzęty w łazience były odporne na działanie wilgoci oraz łatwe w czyszczeniu. Dzięki temu będą świetnie wyglądać nie tylko na wizualizacji lub tuż po zamontowaniu, ale i po wielu latach intensywnego użytkowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here