Szybki remont? Sprawdź, jak sprawnie wykończyć mieszkanie

Może się nam wydawać, że remont mieszkania pójdzie szybko – pomalujemy ściany, wymienimy panele i ustawimy meble. Jednak kiedy już do tego remontu przystępujemy, okazuje się, że niezbędne prace się mnożą i nie wszystko jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, a wolni fachowcy mogą podjąć się takiego zlecenia dopiero za kilka tygodni. Przedstawiamy kilka porad, jak przeprowadzić remont i nie zwariować. Jak zrobić to szybko i efektownie?

Remont mieszkania stresującą sytuacją

Badanie GfK „Polacy a stres” z 2018 roku pokazało, że w pierwszej trójce najbardziej stresujących spraw w życiu prywatnym znajduje się remont. Jest on niemniej obciążający emocjonalnie niż problemy finansowe czy choroba członka rodziny. Co trzeci badany w przytoczonym badaniu przyznał, że prace remontowe lub budowa domu to jedna z głównych przyczyn stresu w życiu.

Około 40 proc. Polaków dokonuje gruntownego remontu raz na 5-10 lat, a co ósma osoba raz na 15 lat. Trochę częściej możemy przeprowadzać szybkie remonty, tj. gdy chcemy na przykład zmienić kolor ścian czy pokrycie podłogi. Z pozoru niewielki remont mieszkania może jednak urosnąć do niebotycznych rozmiarów i wymusić konieczność zwiększenia budżetu remontowego.

Sposoby na szybkie wykończenie wnętrz

Nie trzeba przeprowadzać gruntownego remontu, który wiąże się z powstaniem ton gruzu, kurzu i brudu w całym mieszkaniu, aby diametralnie zmienić wygląd pomieszczeń. Istnieje wiele sposobów na to, żeby przeorganizować wnętrza, a przy tym nie obciążać się remontem na kilka tygodni czy nawet miesięcy.

1. Malowanie płytek

Szybkim i skutecznym sposobem na odnowienie pomieszczeń takich jak kuchnia może być malowanie płytek. Stare kafelki, których kolor już nam się znudził, zyskają zupełnie nowy charakter i to w stosunkowo krótkim czasie. Bez kucia, bałaganu i angażowania do remontu specjalistów.

Malowanie płytek musi jednak odbyć się w odpowiedni sposób. Nie wystarczy zwykła farba, którą naniesiemy wałkiem lub pędzlem. Najpierw należy oczyścić i odtłuścić płytki i dopiero później możemy zabrać się za nakładanie koloru. Często potrzebne są nawet 2-3 warstwy powłoki malarskiej, aby uzyskać pożądany wygląd. Musimy także pamiętać o tym, że do malowania płytek należy wykorzystać specjalną farbę.

2. Tapetowanie ścian

Zamiast robić gipsówkę, uzupełniać ubytki w ścianach i szlifować do gładkości powierzchnie, można odpuścić sobie malowanie podczas remontu i zdecydować się na tapetę. Obecnie w sklepach dostępnych jest tyle tapet, że każdy znajdzie coś dla siebie. Remont mieszkania nie musi oznaczać, że trzeba będzie rwać powłoki malarskie i robić gruntowną odnowę ścian. Tapety o wiele łatwiej i szybciej rozwiążą nam kwestię metamorfozy pomieszczenia.

Ich zaletą jest to, że zakrywają wszystko, co nieestetyczne. Nie trzeba w ich przypadku mieć idealnie gładkich ścian – wystarczy po prostu uzupełnić największe ubytki. Tapeta ukryje na przykład pęknięcia tynku, dzięki czemu staną się one niewidoczne. Takie wykończenie wnętrz to szybkie rozwiązanie, które może idealnie wpisywać się w nową aranżację.

Jedynie w przypadku fototapet potrzebujemy gładkiej ściany, ponieważ w przeciwnym razie nie uzyskamy pożądanego efektu wizualnego – mogą wtedy przebijać nierówności i chropowatość. Przed położeniem fototapety ściany powinny być oczyszczone z brudu i kurzu oraz tłustych plam, a także zagruntowane. Jeśli nie mamy w tym doświadczenia, lepiej zlećmy pracę specjalistom. Potrzebni są sprawdzeni fachowcy? Można ich znaleźć np. w internecie za pośrednictwem serwisu Fixly.pl.

3. Wykładzina dywanowa

Kolejnym pomysłem na szybki remont mieszkania jest odnowienie podłogi. Panele podłogowe są najpopularniejszym rodzajem pokrycia w polskich domach, ale nie są jedynym możliwym wyborem. Możemy zdecydować się na położenie wykładziny dywanowej, która szybko pokryje zniszczony parkiet, panele lub nawet płytki ceramiczne. W salonie, w sypialni lub w pokojach dziecięcych taka wykładzina może wyglądać bardzo efektownie, a jej położenie z pewnością nie sprawi nam większych problemów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTradycyjne dywany wełniane
Następny artykułJak dobrać podłogę do mebli?
Redakcja Urzadzajmy.pl
Pasjonatka interior designu, czyli urządzania wnętrz. Zaczynała we wczesnych latach 2000 i do dnia dzisiejszego rozpoczynając kolejny projekt cieszy się jak małe dziecko :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here